Hlavní obsah
 

Hamás vyhlásil intifádu, za den bylo v Izraeli pobodáno dalších šest lidí

Palestinské hnutí Hamás vyhlásilo v pátek další intifádu - třetí násilné povstání Palestinců vůči Izraeli. Po celé zemi se mezitím množí vzájemné útoky Palestinců a Izraelců. Jen během pátku zemřeli čtyři Palestinci a dva Izraelci byli hospitalizováni s bodnými zraněními.

 
Hamás vyhlásil intifádu, za den bylo v Izraeli pobodáno dalších šest lidí

K intifádě vyzval podle serveru listu Ha'arec šéf Hamásu Ismaíl Haníja. Palestinci by podle něj měli v útocích na Izraelce pokračovat.

„Voláme po silnější a intenzivnější intifádě. To je jediný způsob, jak dosáhnout osvobození. Gaza naplní svou roli v intifádě a je víc než připravena na další střety,“ prohlásil Haníja.

V pátek byli zabiti další čtyři palestinští útočníci.

Současné násilí v zemi vyprovokovaly spory kolem mešity Al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě, kterou si nárokují jak muslimové, tak židé.

Izraelský policista hlídá vchod k mešitě Al-Aksá v Jeruzalémě.

Foto: Mahmoud Illean, ČTK/AP

V minulých týdnech se tam stalo množství incidentů, po nichž izraelské úřady omezily k mešitě přístup. Protestující Palestinci útočili kamením a zápalnými bombami.

Izrael dovoluje Židům vystoupit na horu, pod níž je zbytek po zbořeném židovském chrámu, Zeď nářků. Modlit se ale na hoře nesmějí. Palestinci tvrdí, že vláda chce toto opatření rozšířit a povolit Židům se v blízkosti mešit také modlit. Izraelský premiér Netanjahu to ale popírá.

Spirála násilí

Při násilnostech za poslední týden zemřelo 11 lidí. Nepokoje zasáhly Západní břeh Jordánu, Jeruzalém i pásmo Gazy. Jen v pátek byly zaznamenány čtyři útoky, při nichž bylo pobodáno šest lidí.

Jedna z obětí pátečního útoku.

Foto: Mohammed Salem, Reuters

Nejprve ráno jeden Izraelec pobodal a zranil několik Arabů v jihoizraelském městě Dimona. Následoval útok Palestince v Jeruzalémě, při němž byl lehce zraněn čtrnáctiletý Izraelec. Na Západním břehu Jordánu zase palestinský útočník napadl nožem policistu a byl zastřelen.

Netanjahu slíbil tvrdé postihy

Napětí mezi Izraelci a Palestinci se vystupňovalo u hranice pásma Gazy, kde byli při střetech s izraelskými vojáky zabiti tři Palestinci a dalších 35 zraněno.

Maskovaný Palestinec hází Molotovův koktejl na izraelské vojáky ve městě Hebron na Západním břehu Jordánu.

Foto: Mussa Issa Qawasma, Reuters

Palestinci údajně házeli kameny a podíleli se na protestu podporujícím násilnosti v Jeruzalémě, napsala agentura Reuters.

Související témata

Jásir Arafat na snímku z roku 2001

Foto: Suhaib Salem, Reuters

Bojovníci palestinského Hamásu

Foto: Suhaib Salem, Reuters

Předseda izraelské vlády Netanjahu eskalaci násilí odsoudil a prohlásil, že „Izrael je zemí práva a pořádku“ a „ti, kdo se uchylují k násilí - ať už jsou z jakéhokoliv tábora - budou potrestáni podle nejpřísnějšího možného výkladu práva“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků