Hlavní obsah
Airbus Kogalymavie, který se zřítil na Sinajský poloostrov Foto: Reuters

Evropa nespolupracuje, nesdílí s námi informace, stěžuje si Egypt

Egypt kritizuje západní země, že ignorují výzvy k tvrdšímu boji proti terorismu. Kritika přišla poté, co se podle západních zpravodajských služeb ukázalo, že islamističtí ozbrojenci mohli umístit bombu do ruského letadla, které minulý týden spadlo na Sinajském poloostrově. Uvedla to v sobotu agentura Reuters.

Airbus Kogalymavie, který se zřítil na Sinajský poloostrov Foto: Reuters
Evropa nespolupracuje, nesdílí s námi informace, stěžuje si Egypt

Egyptský ministr zahraničí Samí Šúkrí uvedl, že by nebylo správné spekulovat o důvodu pádu letadla, dokud vyšetřování neskončí. Prohlásil také, že země, které teď považují za pravděpodobné, že za pádem letadla stojí IS, měly registrovat egyptské výzvy ke spolupráci v boji proti ozbrojencům.

Egypt podle Šukrího upozorňoval na šíření terorismu již dlouho, ostatní země jej prý ale nebraly dostatečně vážně.

Vyjádřil také znepokojení nad tím, že informace zahraničních zpravodajských služeb o důvodu pádu letadla nebyly předány Káhiře. „Detailní informace nebyly sdíleny s egyptskými bezpečnostními agenturami,“ uvedl Šukrí. „Očekávali jsme, že nám technické detaily budou poskytnuty,“ dodal.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Trosky ruského letadla

Video: Reuters

K odpovědnosti za útok na Airbus A321 z minulého týdne se přihlásili radikálové z Islámského státu. Nikdo z 224 lidí na palubě nepřežil. Islamisté útok označili jako odplatu Rusku za jejich nálety na bojovníky IS v Sýrii.

Rusko, Turecko a další evropské země v reakci na pád letadla zrušily lety do Šarm aš-Šajchu. Spojené státy zase zpřísnily bezpečnostní podmínky pro leteckou dopravu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků