Hlavní obsah
 

Důkaz zvěrstev: U Rakky našli masový hrob Islámského státu, zatím vyzvedli pět set těl

U syrské Rakky vyzvedli z masového hrobu Islámského státu (IS) asi pět set těl. Úřady zabývající se pátráním po mrtvých odhadují, že na místě bude až 1500 mrtvých. U Rakky, která byla hlavním městem samozvaného Islámského státu, se dosud našlo devět masových hrobů, tento však patři k největším, uvedla agentura AP.

 
Důkaz zvěrstev: U Rakky našli masový hrob Islámského státu, zatím vyzvedli pět set těl

Z nově objeveného hrobu označovaného podle nejbližší čtvrti Panorama, bylo exhumováno 516 těl, řekl agentuře AP místní představitel zapojený do vyzvedávání obětí Hamúd Šauach. Podle něj jsou oběťmi členové IS i civilisté.

Na místě pracují dělníci a forenzní lékař. „Poté, co vyzvedněme těla z hrobu, zdokumentujeme, zda patří bojovníkovi, nezletilému, dítěti, batoleti, adolescentovi, nebo ženě, zaznamenáme oděv, ozdoby, hmotnost, druh zranění, příčinu smrti, jak bylo tělo zabaleno a jakou mělo v hrobu pozici,“ uvedl zastupující forenzní lékař Abdal Raúf Ahmad. Dodal, že na identifikaci mrtvých se pracuje od osmi ráno víc než osm hodin denně.

Tělo vyzvednuté z masového hrobu u Rakky e city. (AP Photo)

Foto: ČTK/AP

Podle expertů byla těla do hrobu naházena na konci čtyřměsíčního obléhání Rakky, jež vyvrcholilo jejím osvobozením v loni v létě. Boje vedly arabsko-kurdské Syrské demokratické síly (SDF). Podporovala je mezinárodní koalice vedená Spojenými státy.

Mezinárodní organizace ochránců lidských práv opakovaně upozorňují na to, že místní týmy potřebují větší podporu forenzních odborníků a také další pracovníky. Smyslem je objevit mrtvé co nejrychleji a shromáždit důkazy pro případné soudní stíhání viníků.

Nakládání těla vyzvednutého z masového hrobu u Rakky

Foto: Uncredited, ČTK/AP

„Závodíme s časem. Těla se rozkládají exponenciální rychlostí,“ řekla Sara Kayyaliová z organizace Human Rights Watch. „Když se těla neuchovají správě, pak to bude znamenat, že se může být ztracena většina důkazů při zjišťování odpovědnosti za zločiny v době bitvy nebo před ní,” varovala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků