Hlavní obsah
Ropný tanker v Perském zálivu Foto: Profimedia.cz

Další rána Íránu: nákup jeho ropy omezí i Indové

Dvě přední indické dovozní společnosti ve čtvrtek oznámily plán omezit nákup íránské ropy. Do konce finančního roku chtějí odebírat o nejméně 15 procent dodávek méně, upozornil server The Wall Street Journal. Krok je úspěchem Spojených států prosazujících mezinárodní sankce vůči íránskému režimu.

Ropný tanker v Perském zálivu Foto: Profimedia.cz
Další rána Íránu: nákup jeho ropy omezí i Indové

V důsledku sankcí kvůli jadernému programu je už nyní těžba ropy v Íránu na nejnižší úrovni za posledních více než 20 let. Jen za poslední dva měsíce těžba poklesla o 150 000 barelů denně na dubnových 3,2 miliónu barelů za den.

Rozhodnutí indické strany íránskému průmyslu ještě přitíží. Plán omezit nákup oznámily státní společnosti Mangalore Refinery & Petrochemicals Ltd. a Essar Oil Ltd. Dovoz chtějí snížit do konce finančního roku, tedy do března příštího roku.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád před časem prohlásil, že Írán „přežije“, aniž by vyvezl jediný barel za dobu tří let. Státní kasa nicméně přichází o významné částky. Poté, co dodávky zrušily významní kupci z Evropské unie, přidaly se na nátlak Spojených států i Japonsko a Jižní Korea. Totéž učinila Čína, když letošní import snížila na necelou polovinu, ovšem proto, aby v době, kdy jsou Íránci ve slabší pozici, vyjednala levnější ceny.

Indie z 80 procent ropu dováží, přičemž íránská ropa tvoří 12 procent dovozu. Už v uplynulém finančním roce Indové odebrali o pětinu méně ropy z Íránu, než v předchozím období.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků