Hlavní obsah
Alí Fajád u soudu v Praze Foto: ČTK

Americká justice má smůlu. Fajáda podezřelého z terorismu nevydá ani Libanon

Po Česku se rozhodla nevydat Alího Fajáda podezřelého z terorismu ani jeho rodná země, přesněji bejrútský žalobce. Je podezřelý ze spolupráce s teroristy. Rozhodl o tom bejrútský žalobce. Českému rozhlasu to řekl Fajádův advokát Vladimír Řičica s tím, že by měl být jeho mandant, který byl z české vazby propuštěn začátkem února, na svobodě do několika dní propuštěn z vazby.

Alí Fajád u soudu v Praze Foto: ČTK
Americká justice má smůlu. Fajáda podezřelého z terorismu nevydá ani Libanon

"Podle této informace libanonský státní zástupce nevyhověl žádosti Spojených států o jeho vydání k trestnímu stíhání do USA. Mám za to, že konečné rozhodnutí o jeho propuštění může být v řádu dnů. Zdůrazňuji ale, že je to můj názor," řekl rozhlasu Řičica.

Fajád je viněn ze zamýšlené spolupráce s teroristy společně s Chálidem Marabím a Faouzim Jaberem. USA tvrdí, že muži chtěli prodat kokain a zbraně agentům z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

Spiknutí tří

Američané proto trojici viní ze "spiknutí k poskytnutí materiální podpory teroristické organizaci". Jaberovi a Marabímu dále kladou za vinu spiknutí k praní špinavých peněz a k prodeji kokainu, Jaberovi a Fajádovi pak ze spiknutí k nabytí a prodeji raket země-vzduch a ze "spiknutí s cílem zabít důstojníky a zaměstnance Spojených států".

Trojici mužů v dubnu 2014 zadržela česká policie. Spojené státy žádaly o jejich vydání, v případě Fajáda a Marabího to ale ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) na začátku února zamítl. Spekuluje se o tom, že jejich nevydání do USA souviselo s propuštěním pěti unesených Čechů z Libanonu. [celá zpráva]

Pelikán se radil se špióny

Rozhodnutí nevydat Fajáda a Marabího zdůvodnil Pelikán tak, že se rozhodoval na základě povahy skutku i zpravodajských informací, které nemůže konkretizovat. Ministrův krok ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze.

Pelikán sice nepotvrdil, že Fajádovo propuštění souviselo s návratem pěti unesených Čechů do vlasti, spojitost případů ale připustil ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Pět Čechů, mezi nimiž byl Fajádův advokát či příslušník armádní tajné služby, zmizelo v Libanonu loni v červenci. Po jejich návratu je prověřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Když se vraceli vládním speciálem zpět do Česka, byli Fajád s Marabím propuštěn z vazební věznice.

Jaber, který je z Pobřeží slonoviny, do USA vydán bude, rozhodl ve čtvrtek ministr Pelikán. Ve Spojených státech mu hrozí doživotí. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků