Hlavní obsah
Syřané spolupráci podmiňují stažením amerických vojsk. Foto: Alaa Al-marjani, Reuters

Američané v Damašku jednali se syrským armádním velitelem

V červnu se v Damašku s šéfem syrských bezpečnostních sil Alím Mamlúkem setkala americká delegace tvořená mimo jiné členy zpravodajských služeb a bezpečnostními experty. S odkazem na spojence syrské vlády o tom v úterý informovala agentura Reuters.

Syřané spolupráci podmiňují stažením amerických vojsk. Foto: Alaa Al-marjani, Reuters
Američané v Damašku jednali se syrským armádním velitelem

O setkání rovněž napsal libanonský list Al-Achbár, který je blízký libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh. Damašek podle listu spolupráci s Američany odmítl a požadoval jejich stažení ze Sýrie. Syrská vláda se ke zprávě o setkání nevyjádřila.

Dva anonymní americké zpravodajské zdroje v rozhovoru s Reuters uvedly, že rozhovory s představiteli režimu syrského prezidenta Bašára Asada pokračují. Jednání se podle zdrojů týkají zejména boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS), chemických zbraní a jejich užívání ze strany Damašku a rovněž se hovoří o americkém novináři Austinu Ticeovi, kterého podle Washingtonu drží v zajetí Damašek nebo jeho spojenci.

Nejprve stáhněte vojáky

Americká delegace podle listu Al-Achbár požádala o stažení íránských sil, které jsou spojencem Damašku, z jižní Sýrie. Zároveň USA podle listu Damašek požádaly o informace týkající se teroristických skupin v Sýrii a jejich zahraničních bojovníků a daly najevo, že chtějí být zapojeny do obchodu s ropou na východě Sýrie.

Mamlúk nicméně americké delegaci sdělil, že Damašek nehodlá vzhledem k současné situaci s Washingtonem v bezpečnostních otázkách spolupracovat. Nejprve se totiž podle něj musí normalizovat vztahy obou zemí, počínajíc stažením amerických vojáků ze Sýrie, napsal Al-Achbár.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků