Jednotkám OSN, jejichž předvoj by měl podle izraelských zdrojů na jih Libanonu dorazit do dvou dní, chtějí Izraelci začít předávat jiholibanonské území už ve středu nebo ve čtvrtek. Jako první odvolává izraelská armáda z Libanonu rezervisty. Co nejrychlejší stažení vojáků, kteří za měsíc bojů obsadili jižní Libanon po řeku Litání, má zabránit dalším ztrátám v řadách armády a střetům vojáků s libanonskými civilisty, kteří se vracejí do svých domovů. Vojáci jsou totiž nyní, kdy platí příměří, snadným terčem Hizballáhu.

Armáda chce všechny jednotky stáhnout do konce příštího týdne. V Libanonu bylo před pondělním příměřím 30 000 Izraelců. Armáda odmítá upřesnit počet stahovaných vojáků, ale izraelské sdělovací prostředky hovoří o 2000 mužích.

Odzbrojení Hizballáhu

Ani jeden izraelský voják už není v městě Mardž Ujún. Toto strategicky výhodné místo izraelské jednotky obsadily minulý čtvrtek. Izraelci ale stále kontrolují mosty přes řeku Litání na jihovýchodě Libanonu, odkud mohou v případě potřeby rychle znovu ovládnout celé území jižně od řeky.

[Text rezoluce OSN k ukončení bojů v Libanonu]

Z této části Libanonu střílel Hizballáh na severní Izrael rakety. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která umožnila ukončení bojů, počítá s odzbrojením Hizballáhu; na jihu Libanonu mají být v budoucnu jedinými ozbrojenými složkami vojáci Libanonu a OSN.

Sýrie hovoří o vítězství Hizballáhu

Sýrie ovšem návrhy ohledně uspořádání Blízkého východu, které prosazují Spojené státy,  považuje za iluzi. Uvedl to v úterý syrský prezident Bašar Asad, podle něhož Hizballláh vyhrál "slavnou bitvu" a jeho vítězství nad Izraelem určuje novou podobu oblasti.

Současně Asad dodal, že mír na Blízkém východě není možný, dokud bude ve Washingtonu sedět George Bush. Vysvětlil i proč: "Jeho vláda přijala princip preventivní války, což je v absolutním rozporu s principy míru." Z jeho slov je patrné, že se Sýrie, která podporuje Hizballáh a teprve loni se stáhla z Libanonu, nezapojí do mírového procesu, jak si to přáli američtí politici.