Akunjee řekl, že má „jasné, ale nepotvrzené zprávy“ o smrti syna Jarreda, který byl jen dva týdny starý. Dodal, že dítě mělo britské občanství. Spojené království sice Shamimu Begumovou zbavilo občanství, ale syn se jí narodil ještě před tímto krokem, tudíž měl občanství britské.

Zdravotník pracující pro kurdský Čevený kříž uvedl, že dítě mělo dýchací obtíže, ve čtvrtek jej prohlédl lékař a bylo převezeno do nemocnice spolu s matkou. Ještě ten den ale zemřelo. Žena se vrátila do tábora.

Tvrzení právníka zprvu popíral mluvčí kurdsko-arabských Syrských demokratických sil (SDF) Muhammad Balí: „Tvrzení, že syn nevěsty Islámského státu Shamimy zemřel, jsou nepravdivé. Dítě je živé a zdravé.“

Zpráva o smrti novorozence se objevila krátce poté, co Červený kříž oznámil, že v táboře, kde končila Begumová zemřelo mnoho dětí kvůli podvýživě a podchlazení. Dodal, že je v přeplněném táboře potřeba více stanů, aby lidé v chladu nespali pod širým nebem .

Begumová utekla začátkem roku 2015 z Velké Británie, aby našla mezi džihádisty Islámského státu manžela. Vzala si nizozemského radikála Yago Riedijka. Měla s ním tři děti, první syn i dcera zemřeli na podvýživu, protože v hroutícím se chalífátu nebylo dost potravin.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Shamima Begumová na cestě k Islámskému státu se svým dvěma kamarádkami.

Jak se postupně zmenšovalo území Islámského státu, rodina se přesouvala. Nakonec skončila v poslední enklávě, kterou radikálové drží - v Baghúzu na východě Sýrie u irácké hranice.

 Čtěte také:
Britka, která se vdala za bojovníka IS, je připravena jít po návratu do vlasti do vězení
S britskou dívkou, která odešla k IS, chce její manžel džihádista žít v Nizozemsku
Mladá Britka, co se dala k IS a chce zpět, utekla z tábora. Bojí se ostatních žen islamistů
Mladá Britka, která odešla k Islámskému státu a chce se vrátit, ztratí britské občanství
Devatenáctiletá Britka se provdala za bojovníka IS, teď je těhotná a chce zpět
Mladá Britka, která odešla k Islámskému státu, porodila syna. Chce zpět do vlasti
 Nizozemský džihádista, který si vzal britskou školačku, se podílel na kamenování ženy

Odtamtud oba odešli. Begumová skončila v uprchlickém táboře, kde ji našli reportéři, její manžel, který se účastnil bojů v Kobani a v provincii Aleppo, putoval do zajateckého tábora.

Případ Begumové, která v táboře uprchla, vyvolal velkou pozornost ve Velké Británii, protože už jako těhotná se chtěla vrátit. To jí však nebylo umožněno, britské úřady ji naopak zbavily občanství s tím, že je Bangladéšanka. To ale rodina popírá stejně jako Bangladéš.