Hlavní obsah
Shamima Begumová na snímku z kamer na letišti v londýnském Gatwicku v roce 2015. Foto: Profimedia.cz

Mladá Britka, co se dala k IS a chce zpět, utekla z tábora. Bojí se ostatních žen islamistů

Shamima Begumová, která utekla do Sýrie k Islámskému státu a nyní se snaží o návrat do Británie, zmizela spolu se svým novorozeným synkem Jerahem z uprchlického tábora Al Hol na severu Sýrie, napsal server deníku Daily Mail. Ostatní manželky islámských bojovníků nebo vdovy ji považují za zrádkyni. Podle jejich mínění zneužívá současnou situaci.

Shamima Begumová na snímku z kamer na letišti v londýnském Gatwicku v roce 2015. Foto: Profimedia.cz
Mladá Britka, co se dala k IS a chce zpět, utekla z tábora. Bojí se ostatních žen islamistů

„Shamimě hrozilo v táboře nebezpečí,“ řekl zdroj deníku The Sun. „Žila ve strachu, protože na její halvu byla vypsaná odměna. Myslela si, že nemá žádnou jinou možnost než utéci, aby měla s dítětem šanci na přežití,“ dodal.

Devatenáctiletá dívka se podle posledních informací uchýlila do dalšího uprchlického tábora Al- Roj u iráckých hranic.

Podle zdroje The Sun se z ní stala celebrita. „Neustále se dívá za sebe, protože se obává represí, že se odvážila mluvit o životě v Islámském státě,“ dodal zdroj s tím, že ačkoliv žije ve strachu, může si za to prý sama.

Islámští radikálové ji také kritizovali za to, že se opakovaně objevila v televizi, aniž by si zakrývala obličej.

Zpět ji nechtějí 

Snaha Begumové dostat se s dítětem zpět domů vyvolala velké pozdvižení. Velká Británie od ní dává ruce pryč a nechce, aby se vrátila. Britský ministr vnitra Sajid Javid rozhodl, že Begumová přijde o britské občanství a tím i o možnost se do vlasti vrátit. [celá zpráva]

Dívka má ještě bangladéšské občanství po matce, tamější úřady ale oznámily, že ji nenechají vstoupit do země.

Begumová utekla v únoru 2015 s dalšími dvěma dívkami ze školy v Bethnal Green, Kadizou Sultanovou a Amirou Abasovou. První zřejmě zahynula při explozi domu, kde žila. Osud druhé není znám.

Trojice školaček, která utekla do Sýrie zachycená na letišti Gatwick. Zleva Kadiza Sultanová, Shamima Begumová a Amira Abasová

Foto: ČTK/AP

V rozhovoru pro média Begumová přiznala, že pózovala pro plakát pro nábor příslušníků Islámského státu. Mladá žena dávala také stále najevo sympatie k Islámskému státu a srovnávala jeho zločiny s nálety koalice proti IS.

Řekla také, že se dívala na propagandistická videa Islámského státu a skupin napojených na Al-Káidu včetně těch, která zachycovala vraždění britských zajatců. Uvedla, že si nepamatuje jména žádných obětí.

Věděla i o atentátu v Manchesteru po koncertu Ariany Grande, ale nevěděla, že tam tehdy zemřely ženy a děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků