Útok byl proveden v době, kdy se na základně konala přehlídka. Nízko a rychle letící dron explodoval nad tribunou pro vysoké důstojníky a hosty. „Byl to velmi silný výbuch, cítili jsme tlakovou vlnu,“ řekl AP místní novinář Nabil Kaiti. „Dron byl naložen trhavinou,“ dodal.

Mezi dvanácti zraněnými jsou tajemník náčelníka generálního štábu Salah Zindání, guvernér provincie Lahidž Ahmad Turkí, šéf zpravodajské služby Muhammad Salah Tamah a vysoký velitel Fadíl Hasan. Zda byl zraněn i náčelník štábu Abdalláh Nakhi, který byl v době útoku na základně, není jasné. Není také jisté, zda byli na základně i velitelé sil arabské koalice vedené Saúdy, která podporuje v boji s Húsíi vládní vojska.

Jemenští vojáci u tribuny, na kterou zaútočil dron

Jemenští vojáci u tribuny, na kterou zaútočil dron.

FOTO: Reuters

Húsiové sdělili televizi Al-Masíra, že útok byl zaměřen na „vetřelce a žoldáky“, což by naznačovalo, že terčem byly právě zahraniční síly.

Jemenský ministr informací Muammar Erjani útok odsoudil. Podle něj jasně ukazuje, že Húsíové nejsou připraveni na mír, a zneužili příměří k přeskupení svých jednotek.

Útok byl podniknut den poté, co válčící strany řekly zvláštnímu vyslanci OSN pro Jemen, že souhlasí s udržením příměří u klíčového přístavu Hudajdá, který je v rukou rebelů a přes který proudí většina tak potřebné humanitární pomoci do chudé země stižené hladomorem.

Jemenští vojáci na tribuně, nad níž explodoval nepřátelský dron.

Jemenští vojáci na tribuně, nad níž explodoval nepřátelský dron.

FOTO: Reuters

Představitelé světového potravinového programu spadajícího pod OSN, který zajišťuje pomoc Jemenu, si však na konci minulého roku stěžovali, že se pomoc nedostává potřebným, ale Húsíové se jí zmocnili a prodávají ji nebo dávají těm, kterým není určena.