Cílem náletu bylo místo setkání velitelů Islámského státu v jeho de facto hlavním městě Rakce. Kromě vůdce IS mělo při náletu padnout 30 dalších velitelů této teroristické organizace a 300 bojovníků.

„Podle informací, které jsou prověřovány z různých zdrojů, byl vůdce Islámského státu abú Bakr Bagdádí, který byl zabit při náletu, na setkání přítomen,” napsala agentura Sputnik s odkazem na ruské ministerstvo obrany.

Pohřbívali ho už několikrát

Se zprávou, že je vůdce Islámského státu mrtev, přišly už před několika dny syrské sdělovací prostředky. Informace o Bagdádího smrti už se nicméně šířila několikrát, pokaždé se ale ukázalo, že byla mylná. Američany vedená koalice podle agentury AFP oznámila, že informací o Bagdádího smrti nemůže ani potvrdit ani vyvrátit.

Informace o tom, kde se vůdce IS pohybuje, je už delší dobu velkou neznámou. Zpravodajci ale podle BBC předpokládali, že Bagdádí až do začátku ofenzívy Američany vedené koalice v roce 2016 pobýval v iráckém Mosulu. Osvobozování Mosulu začalo ke konci roku 2016. Agentura Reuters uvedla, že se Bagdádí ukrývá v poušti.

Na veřejnosti se abú Bakr Bagdádí objevil jen jednou, a to v červnu roku 2014 při projevu v Mosulu poté, co jej Islámský stát dobyl. Od té doby skrývá.