„Děti a mladí lidé, kteří jsou rekrutováni a pašováni Islámským státem, jsou důležitým (lidským) zdrojem, jelikož tomuto uskupení dávají pocit, že má jako stát budoucnost,“ citoval Newsweek ze zprávy londýnského think-tanku Quilliam, jenž aktivity Islámského státu jako i jiných radikálních skupin monitoruje.

Islámský stát podle zprávy spatřuje v uprchlících mířících do Evropy cenný nástroj pro plánování a uskutečnění teroristických útoků napříč kontinentem. V Libanonu a Jemenu si mohou rekruti přijít až na zmíněné dva tisíce dolarů.

Nejen Islámský stát

Uprchlíci mířící do Evropy ze Sýrie (nejčastěji přes Turecko) si mohou slibem věrnosti Islámskému státu zajistit snadný průchod a získat tisíc a někdy až dva tisíce dolarů (25 000 až 50 000 korun). To je vzhledem k tomu, že si převaděči účtují 600 dolarů (přes 15 tisíc korun), výhodná nabídka, konstatuje Quilliam.

Uprchlíky neverbuje jen Islámský stát. Stejnou taktiku volí také TálibánAfghánistánu, Al-Káida v Jemenu, Boko Haram v Nigérii nebo Aš-Šabáb v Somálsku. Rekruti si tam mohou přijít až na 500 dolarů, tedy asi 12,5 tisíce korun, což je dvojnásobek průměrného přijmu na osobu. Newsweek upozornil, že v Africkém rohu se k Aš-Šabábu přidává 48 procent mladých lidí.