Jedná se o první velkou skupinu civilistů, která z Mosulu unikla od pondělního zahájení ofenzívy proti městu.

Podle mluvčí UNHCR zamířilo více než 900 uprchlíků z Mosulu přes hranici do Sýrie, kde byli ubytováni v uprchlickém táboře. Mluvčí uvedla, že tábor bude využíván k dočasnému ubytování uprchlých obyvatel Mosulu před tím, než budou přemístěni do jiného bezpečného místa v Iráku.

OSN se snaží vybudovat nedaleko Mosulu nové tábory. Koordinátorka humanitární pomoci OSN v Iráku Lise Grandeová předpokládá, že v příštích dnech a týdnech bude potřeba se postarat až o 200 000 lidí.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Uprchlický tábor Dibaga se připravuje na příchod lidí utíkajících z Mosulu

V nejlidnatějším iráckém městě dříve žilo 1,5 miliónu lidí a OSN nyní odhaduje, že tam zůstalo okolo 700 000 civilistů. Svědkové vypověděli, že extremisté, kteří město ovládli přede dvěma lety, nikomu nedovolí odejít. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Irácké jednotky pokračují v ofenzívě u Mosulu

Pentagon v úterý varoval, že by radikálové mohli využívat civilisty jako lidské štíty. Místní lidé, kterým se dovolala agentura Reuters, potvrdili, že dobyvatelé některé obyvatele přesunují do budov, u nichž předpokládají, že by na ně mohla útočit spojenecká letectva.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) také upozornila na to, že by bojovníci IS mohli v boji použít chemické zbraně, jak to opakovaně učinili už dříve.

Uprchlíci u Mosulu

Uprchlíci u Mosulu

FOTO: ČTK/AP

Bojovníci Islámského státu, jichž je odhadem 5000 až 8000, čelí mnohonásobné přesile ofenzivních jednotek irácké armády a kurdských milicí pešmergů.