Kurdská média Asji Ramazánové Antarové nevěnovala zvláštní pozornost, pro ně je jednou z bojovnic, která padla v boji proti IS.

Filozofií YPJ, v jejichž řadách dívka bojovala, je prostota a skromnost. Nikdo není posuzován na základě svého vzhledu, postavy ani krásy. Podle ideologie kurdských milicí YPG, k nimž YPJ patří, se jednotlivci obětují za společnou věc, uvedla BBC.

Jedna z velitelek YPJ Agrin Sennaová, která přišla v bojích o Manbidž o nohu, upozornila, že tam padlo mnoho mladých Kurdek, které zemřely, protože odmítly žít podle islámského práva šaría, jak je vykládá IS.

Lidé by se podle ní měli podívat na jejich fotografie: „Jsou to všechno andělé, všechny jsou krásné. Nemůžete vybrat jen jednu prostě proto, že je podobná nějaké hollywoodské herečce, ať už Angelině Jolie nebo Julii Robertsové. Nemají s nimi nic společného. Daly přednost smrti před životem pod vládou skupiny, tak zaměřené proti ženám.“

YPG odmítá sexismus i individualismus

Pohled západních médií na padlou Kurdku se nelíbí Čomanovi Kanaanimu, který má na starosti obnovu města Kobani.

„Filozofií YPG je bojovat proti sexismu a zabránit tomu, aby se z žen dělaly sexuální objekty. Chceme jim dát náležité místo ve společnosti a nechat je, aby si svůj osud zvolily samy. Vijan zemřela právě za tyto ideály,” citoval Kanaaniho zpravodajský server BBC.