Podle Asada některé západní státy, které zásadně nesouhlasí s jeho vládou, ale čelí hrozbě útoků islamistů na svém území, při protiteroristických operacích s Damaškem tajně spolupracují.

KOMENTÁŘ DNE:

Očima Saši Mitrofanova: Doma, beze stresu nutnosti mít vliv
Někomu chybí cenzura, ukazuje kauza s hrou, kde Ježíš znásilňuje muslimku – Nad snahami brněnských politiků zakázat kontroverzní divadelní hru se zamýšlí Alex Švamberk. Čtěte zde >> 
Znamení odporu – Izrael si od Evropy zaslouží podporu, bojuje i za nás, myslí si Alexander Tomský. Čtěte zde >> 

„Politicky nás napadají a pak vyšlou své zástupce, zejména bezpečnostní, aby s námi pod stolem jednali,“ řekl Asad a sdělil, že to kromě jiných udělala i australská vláda.

„Nechtějí se rozhádat se Spojenými státy. Ostatně většina západních představitelů jen opakuje, co po nich chtějí Spojené státy,“ řekl Asad.

Reportér televize ale mluvil s bývalým australským velvyslancem v Damašku Bobem Bowkerem o Asadových vyjádřeních o politice dvojí tváře a ten měl pochybnosti: „Skutečnost je taková, že na Asada se dívá Západ jako na vůdce, který není vhodný k uzavírání dohod. Stejně tak ztratil věrohodnost, kterou si užíval v dřívějších dobách svého prezidentování, ve zbytku arabského světa.“

Podle bývalého velvyslance je to však spíše důsledek Asadových chybných kalkulací než chování států Perského zálivu, které opakovaně v rozhovoru zmiňoval.

Televize sice neuvedla, o jaké země má jít, ale Sýrie pravidelně kritizuje Saúdskou Arábii, spojené arabské emiráty a Katar z podpory teroristů, jak nazývá všechny opoziční skupiny bojující proti Asadově vládě.