Armáda se spojenci zahájila ofenzívu proti Islámskému státu (IS) ve Fallúdži 23. května. Saadí řekl, že tehdy bylo ve městě 3500 až 4000 členů IS.

Premiér Abádí ohlásil vítězství nad IS ve Fallúdži koncem minulého týdne, likvidaci center odporu ale zpomalili ostřelovači IS na střechách budov. Velitel speciálních sil Hajdar Ubajdi řekl AP, že celé město bude dobyto v „několika příštích dech“. Islámský stát stále drží severní předměstí Golan a několik dalších míst navzdory tomu, že minulý týden na jeho pozice podnikla koaliční letadla 17 náletů, přičemž zničila opěrné pozice, zbraně i vozidla.

Irácké protiteroristické jednotky u mešity ve Fallúdži

Irácké protiteroristické jednotky u mešity ve Fallúdži

FOTO: ČTK/AP

Ubajdí varoval, že zbylí iráčtí bojovníci se mohou zamíchat mezi civilisty: „Rodilí Iráčané vědí, jak uniknout, ale cizinci se mohou jen vzdát, nebo zemřít.“ Civilisty proto prověřují. Saadí řekl, že kvůli možnému napojení na radikály bylo zadrženo 1086 osob.

Irácký tank v centru Fallúdže

Irácký tank v centru Fallúdže

FOTO: ČTK/AP

Z Fallúdži od začátku bojů uprchlo 14 000 rodin, nejvíce, plných 10 000, pak během posledních deseti dní.

Irácké speciální síly v centru dobyté Fallúdže

Irácké speciální síly v centru dobyté Fallúdže

FOTO: ČTK/AP

Pyrrhovo vítězství na obzoru?

Server Daily Beast upozorňuje, že boje proměnily město mešit, které poničili už Američané v roce 2004, v haldy popela. Varuje přitom, že může jít o Pyrrhovo vítězství, protože město bylo pro menšinové irácké sunnity velmi významné.

Navíc ve městě bojovaly i šíitské milice, ačkoliv jim to rozkaz nedovolil. Navzdory příkazu premiéra vstoupila milice Badr do města s federální policií, 13. června pronikla do čtvrti Šudáda, kde přitom měla působit jen policie a protiteroristické jednotky.

Irácké protiteroristické síly postupují u Fallúdže

Irácké protiteroristické síly postupují u Fallúdže

FOTO: Anmar Khalil, ČTK/AP

To ovšem může sunnitské obyvatele znepokojit a nahnat je zpátky do náruče sunnitských radikálů, protože si pamatují sektářskou válku a řádění šíitských eskader smrti.

„Civilisté se dívají na (šíitskou zastřešující frontu) Lidové mobilizace jako na milice, které nikdo nekontroluje,“ připustil pro server jeden z členů šíitské milice Badr.

Obyvatelé Bagdádu slaví osvobození Fallúdže

Obyvatelé Bagdádu slaví osvobození Fallúdže

FOTO: Hadi Mizban, ČTK/AP

„Většina civilistů z Fallúdže se dívá pozitivně na speciální síly na rozdíl od nepravidelných sil,“ řekl jeden z obyvatel města Muhammada Issaví.