„Od začátku operace jsme přijali 1119 raněných,” sdělil zástupce zdravotnických úřadů v Bagdádu. Mezi raněnými jsou vojáci, policisté, členové protiteroristických oddílů a polovojenských jednotek.

Informaci o raněných poskytly zdravotnické zdroje, protože ranění procházejí nemocnicemi a klinikami hlavně v Abú Ghrajbu a Jarmúku.

Fotografie zničeného iráckého vozidla u Fallúdži, kterou zveřejnili radikálové

Fotografie zničeného iráckého vozidla u Fallúdži, kterou zveřejnili radikálové

FOTO: ČTK/AP

Zdravotnické zdroje citované agenturou AFP uvedly, že těla mrtvých jsou odesílána přímo do márnic v bydlištích a tam se konají pohřby, proto není snadné získat celková čísla. Velení armády informace o obětech zatím neposkytlo.

Podle AFP se v posledních dnech konalo v Iráku mnoho pohřbů. Jenom od středy bylo na hřbitov v Nadžafu přineseno 70 rakví s mrtvými vojáky. Bezpečnostní zdroje z provincie Basra tvrdí, že padlo nejméně 26 bojovníků šíitských milicí.

Boj o Fallúdžu bude tvrdý

Armáda bojuje o Fallúdžu s radikály z Islámského státu (IS). Ministr financí Hošjar Zibarí agentuře Reuters řekl, že se nedá odhadnout, jak dlouho bitva potrvá: „Fallúdža je tvrdý oříšek. Myslím si, že to zabere čas. Nikdo vám nemůže udat dobu, do kdy bude Fallúdža očištěna od Dá’iše (akronym Islámského státu z arabského Daulat al-islámíja). Nemůžeme ohlašovat vítězství předčasně. Dá’iš se zakopal, drží tamní obyvatele jako rukojmí a nedovoluje jim odejít, probíhají tam urputné boje kvůli síle odporu, kvůli improvizovaným náložím a tunelům.“

Právě jimi se mohou radikálové dostávat, kam chtějí, aniž by je někdo detekovala podnikat přepady do týlu.

Podle na explozi minometného granátu i iráckých pozic

Exploze minometného granátu i iráckých pozic

FOTO: Khalid Mohammed, ČTK/AP

Podle bývalého armádního generála Džásima Bahadiliho situaci komplikuje, že město má pro sunnitské radikály symbolický význam, bylo první, které ovládli na začátku roku 2014. Také se z něj nemají kam stáhnout.

„Fallúdža byl od počátku problém pro nový Irák, předtím to byla základna Al-Káidy, vzbouřenců,“ dodal Zibarí s narážkou na rok 2004, kdy město musela americká armáda dobývat dva měsíce.

Irácké bezpečnostní síly u Fallúdži

Irácké bezpečnostní síly u Fallúdži

FOTO: Alaa Al-Marjani, Reuters

Na začátku ofenzívy se ale Bagdád kasal, že je jen otázkou dní, než bude město osvobozeno. V pondělí jeden z velitelů halasně oznamoval, že už vstoupil do města. [celá zpráva]

V úterý ale přišel protiútok IS , po které Bagdád přiznal ztráty, ale neuvedl jejich rozsah. [celá zpráva]

Fallúdža leží na Eufratu zhruba 70 km západně od Bagdádu. Je to starobylé město, které bylo osídleno už za dob Babylónské říše. Jeho současné arabské jméno vychází ze staršího aramejského názvu Pallgutha. Jeho součástí byla v raném středověku i Pumbedita, kde působila významná židovská akademie, která se podílela na vzniku Babylónského Talmudu. Nyní je Fallúdža nazývána městem mešit, protože se v ní nachází na 200 převážně sunnitských modlitebních míst.