Izraelský prezident v úvodu setkání připomněl, že kořeny jeho rodu jsou i v nynější České republice. Ocenil vzájemné diplomatické vztahy a řekl, že od přátel je důležité a dobré kritiku přijímat, protože názory spřátelené země, jakou je Česká republika, společné vztahy posunují dále.

Praha je blízkým spojencem Izraele, má však kritický postoj k jeho osadnické politice či k likvidaci staveb na palestinském území postavených za přispění peněz EU.

„Velmi si cením toho, že pan prezident nás považuje za někoho, kdo má objektivní vztah a názor a je schopen dobře komunikovat s oběma stranami,” komentoval Zaorálek Rivlinův postoj.

K soužití s Palestinci Rivlin řekl, že Židé se vrátili zpět do země svých předků, což musejí Palestinci uznat. Židé naopak podle něj musejí pochopit, že Palestinci v regionu žijí a že se zde narodili. Rivlin zastává řešení jednoho státu, který bude pro Izraelce a Palestince společný.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem v Jeruzalémě

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem v Jeruzalémě

FOTO: Dan Balilty, ČTK/AP

Obvykle se považuje za řešení palestinské otázky model dvou států, ovšem kabinet Benjamina Netanjahua se ke vzniku samostatného palestinského státu stavěl i negativně.

Ekonomická spolupráce

Hlavní část rozhovoru se věnovala ekonomice. „Máme zájem podílet se na zdejších projektech v energetickém sektoru, infrastruktuře, na výstavbě železničního spojení, ve stavebnictví,“ řekl Zaorálek.

„Máme před sebou poměrně velmi bohatá jednání ministrů v Praze. Jednak v ekonomické oblasti, roste naše spolupráce. Pro české firmy se tady v Izraeli otevírají velmi zajímavé možnosti a také tady chceme nakupovat radary, nebo je tady možnost, že se Izrael tendru zúčastní,” řekl Zaorálek.

Tématem byl i turistický ruch. ”Roste počet turistů, kteří přicházejí z Izraele do Prahy,” řekl Zaorálek. Uzavřena bude i dohoda o pracovních prázdninách, která umožní mládeži z obou zemí v té druhé nejen pobývat, ale i pracovat.

Léčebné konopí i terorismus

Ministr zahraničí také dodal, že bude jednat s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem i o spolupráci ve zdravotnickém sektoru. „Rádi bychom využili i některé vaše léčebné postupy. Uvažujeme, že požádáme Izrael o školení pro naše lékaře,“ řekl šéf české diplomacie.

Zmínil také, že jedním z možných odvětví spolupráce je pěstování léčebného konopí. Samopěstitelství je v Izraeli pro pacienty povoleno od roku 1991.

Po březnových teroristických útocích v Bruselu je podle Zaorálka evidentní, že zájem bude nyní i o bezpečnostní zkušenosti Izraele.

”Práce jejich služeb a celý způsob, jakým si dokážou obstarat informace, to je něco, co bychom potřebovali.”

Na obzoru je jednání s Abbásem

Izraelský premiér se při setkání se Zaorálkem zmínil o možnosti setkání s prezidentem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem, který k jednání Netanjahua vyzval v pátek: "Slyšel jsem Abbáse v televizi, že kdybych ho pozval, tak přijede. Dnes ráno jsem řekl americké kongresové delegaci, že ho opět zvu. Zruším svůj program na tento týden. Může přijet jakýkoli den, budu zde.”