Středeční operaci Světového potravinového fondu (WFP) prý postihly „technické obtíže“.

KOMENTÁŘ DNE:
 Merkelová je lídr unie - i pro odpůrce - Protesty, které se odehrály během návštěvy německé kancléřky v Česku, analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
 Zůstane Kurdům černý Petr? - Nad situací Kurdů, kteří bojují proti Islámskému státu a snaží se o vytvoření vlastního státu, se zamýšlí Alex Švamberk. Čtěte zde >>

Koordinátor pomoci OSN Stephen O’Brien sice Radě bezpečnosti OSN oznámil, že první zprávy Syrského Červeného půlměsíce hovořily o úspěšném shozu první zásilky na místo určení, ale mluvčí OSN Stéphane Dujarric později novinářům sdělil, že WFP se stále snaží ověřit, kde pomoc, které bylo v úhrnu 21 tun, skončila.

 

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

„Palety byly shozeny,“ prohlásil a dodal, že WFP se snaží kontaktovat místní partnery a ujistit se, že obdrželi pomoc. „Mohly tam být s paletami nějaké obtíže,“ poznamenal mluvčí. Podle aktivistů z organizace Justice for Life Observatory se podařilo dostat na místo určení jen tři z šesti kontejnerů, zbytek dopadl do míst, kam se bude obtížné dostat. Část pomoci dopravené na místo je navíc poškozená.

WFP poukázal, že „shoz z velké výšky je extrémně náročný“ a akce si vyžaduje několik pokusů, než se dosáhne plné přesnosti.

Letecký shoz byl součástí širšího mezinárodního úsilí pomoci až 400 000 lidem v oblasti Dajr az-Zauru, kterým se v důsledku obléhání nedostává potravin a léků.