Podle místních obyvatel provedly v noci na úterý letouny koalice dva nálety na vesnici Bání Hadad v severozápadní provincii Hadždža. Při nich bylo zabito 13 lidí, další dva obyvatelé vesnice zemřeli, když se je záchranáři snažili evakuovat.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Vzbouření Húsíové v hlavním městě Saná

Vzbouření Húsíové v hlavním městě Saná

FOTO: Khaled Abdullah, Reuters

Podle agentury AFP koalice zasahovala i na jihozápadě Jemenu, kde reagovala na postup rebelů u města Táizz ve stejnojmenné provincii. V provincii Maríb dobyly v časných ranních hodinách koaliční síly po tvrdých bojích s povstalci zpět část území.

 

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

V Jemenu zuří občanská válka, která si už podle OSN vyžádala na 5800 obětí. Šíitské povstalecké oddíly před více než rokem obsadily metropoli Saná a postupovaly pak dál na jih a západ státu. Do konfliktu se v březnu vložila na žádost jemenského prezidenta Abdara Mansúra Hádího koalice, kterou vede Saúdská Arábie a jíž se v létě podařilo osvobodit jihojemenský Aden, kam se uchýlila z exilu vláda i Hádí.

Jemenští vojáci loajální vládě.

Jemenští vojáci loajální vládě

FOTO: Reuters

Minulé kolo mírových rozhovorů, které se konalo v červnu rovněž ve Švýcarsku, selhalo. Jemenská vláda tehdy trvala na tom, že podmínkou příměří musí být stažení povstalců podporovaných Íránem z některých dobytých měst.

Jemenští šíitští vzbouřenci z kmene Húsíů

Jemenští šíitští vzbouřenci z kmene Húsíů

FOTO: Khaled Abdullah, Reuters

Jemen byl až do roku 1990 rozdělen na Severní a Jižní. Húsíové a příznivci bývalého prezidenta Alího Sáliha ovládají víceméně území bývalého Severního Jemenu.