Od vypuknutí syrské občanské války skončilo v rukou syrských bezpečnostních složek na 65 tisíc Syřanů a trh s výkupným tak narostl do takových rozměrů, že se stal významnou složkou syrské ekonomiky, píše Amnesty.

Dojná kráva režimu

Nejmenovaný právník z Damašku, který má blízko k vládním kruhům dokonce konstatoval, že jsou zmiňované úplatky dojnou krávou režimu.

Vězni jsou v syrských detenčních zařízeních drženi v přeplněných celách, kde jsou naprosto odříznuti od okolního světa. Úplatek některého článku z byrokratického aparátu je tak ve většině případů jedinou možností, jak mohou blízcí vězňů zjistit, kde vlastně jsou.

Takhle teď vypadá Damašek. Až do vypuknutí války jedno z nejkrásnějších syrských měst.

Takhle teď vypadá Damašek. Až do vypuknutí války jedno z nejkrásnějších syrských měst.

FOTO: Alexander Kots, ČTK/AP

Ve valné většině případů jde o nevinné oběti, které se nějakým způsobem znelíbily Asadově režimu, například o mírumilovné demonstranty, lidskoprávní aktivisty, novináře, lékaře nebo humanitární pracovníky. Někteří lidé byli zadrženi jen proto, že Asadovi lidé hledají jejich příbuzné.

Až desítky tisíc dolarů

Ceny, kterou příbuzní platí, se velmi různí. Pohybují se od několika stovek až po desítky tisíc dolarů. Peníze ve většině případů putují přes prostředníky, kteří si berou svůj díl. Množí se tak případy, kdy musejí Syřané kvůli výkupnému prodat svůj dům či se vzdát celoživotních úspor. A mnohdy jim ani nepomůže, když utratí milióny.

Amnesty International zmiňuje případ muže, který postupně utratil 150 tisíc dolarů (přes 3,7 miliónu korun) za informace, které k vypátrání jeho bratrů stejně nevedly. Nyní pracuje v Turecku, aby mohl splatit dluhy, které si takto nadělal.