Hlavní obsah

Palestinci se dohodli na sestavení vlády se zastoupením Hamasu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Palestinské radikální hnutí Hamas a Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) se dohodly, že do několika týdnů sestaví společnou vládu. Mohlo by to ukončit několikaletý politický rozkol, který brání jednotnému postupu palestinského vedení, napsala agentura Reuters.

Foto: Suhaib Salem, Reuters

Zástupce Fatahu Azzam Al-Ahmed (vlevo) si podává ruku s představitelem Hamasu Ismáílem Haníjou

Článek

V pásmu Gazy vypukly hned po ohlášení dohody oslavy, avšak Izrael provedl nálet na sever pásma a zranil přitom 12 lidí. Vláda také odvolala další kolo mírových rozhovorů a premiér Benjamin Netanjahu svolal na čtvrtek bezpečnostní kabinet. Dohoda Palestinců rozladila i Spojené státy.

Hamas vládne pásmu Gazy, zatímco hnutí Fatah západnímu břehu Jordánu. Několik předchozích pokusů spojit politiky v jedinou vládu skončily vždy nezdarem. Fatah je na rozdíl od Hamasu členem OOP, což je zastřešující organizace hlavních palestinských politických stran a v jejím čele stojí Mahmúd Abbás.

"Dohodli jsme se, že do pěti týdnů sestavíme nezávislou vládu, kterou povede prezident Mahmúd Abbás," sdělil v Gaze předseda vlády Hamasu Ismáíl Haníja. Dohoda také předpokládá, že jakmile nová vláda získá v parlamentu důvěru, budou se do půl roku konat volby.

Hamas přesvědčivě a nečekaně zvítězil v parlamentních volbách v roce 2006, když získal přes 70 ze 132 mandátů. Sestavil pak vládu, protože však některé státy tuto organizaci řadí k teroristickým, neměla důvěru v zahraničí. Začaly střety mezi členy Hamasu a konkurenčního Abbásova Fatahu, které v polovině roku 2007 vedly k rozkolu.

Foto: Ibraheem Abu Mustafa, Reuters

Po oznámení dohody, že palestinské radikální hnutí Hamas a Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) se dohodly, že sestaví společnou vládu, vypukly oslavy.

Hamas vytlačil členy Fatahu z pásma Gazy a ujal se tam vlády, zatímco západnímu břehu Jordánu začal vládnout kabinet sestavený hlavně z členů Fatahu. Ten vede Abbás, který má důvěru v zahraničí a s ním také Izrael vyjednává o budoucí Palestině. Mírové rozhovory jsou nyní v krizi.

O smíření palestinských politických soupeřů se v minulosti jako prostředníci snažily Saúdská Arábie, Katar i Egypt. V roce 2011 v Káhiře podepsalo dohodu o usmíření 13 palestinských stran včetně Fatahu a Hamasu. I ta předpokládala sestavení společné vlády a přípravu voleb. Naplněna ale nebyla stejně jako předchozí pokusy.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám