V pásmu Gazy vypukly hned po ohlášení dohody oslavy, avšak Izrael provedl nálet na sever pásma a zranil přitom 12 lidí. Vláda také odvolala další kolo mírových rozhovorů a premiér Benjamin Netanjahu svolal na čtvrtek bezpečnostní kabinet. Dohoda Palestinců rozladila i Spojené státy.

Hamas vládne pásmu Gazy, zatímco hnutí Fatah západnímu břehu Jordánu. Několik předchozích pokusů spojit politiky v jedinou vládu skončily vždy nezdarem. Fatah je na rozdíl od Hamasu členem OOP, což je zastřešující organizace hlavních palestinských politických stran a v jejím čele stojí Mahmúd Abbás.

"Dohodli jsme se, že do pěti týdnů sestavíme nezávislou vládu, kterou povede prezident Mahmúd Abbás," sdělil v Gaze předseda vlády Hamasu Ismáíl Haníja. Dohoda také předpokládá, že jakmile nová vláda získá v parlamentu důvěru, budou se do půl roku konat volby.

Hamas přesvědčivě a nečekaně zvítězil v parlamentních volbách v roce 2006, když získal přes 70 ze 132 mandátů. Sestavil pak vládu, protože však některé státy tuto organizaci řadí k teroristickým, neměla důvěru v zahraničí. Začaly střety mezi členy Hamasu a konkurenčního Abbásova Fatahu, které v polovině roku 2007 vedly k rozkolu.

Po oznámení dohody, že palestinské radikální hnutí Hamas a Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) se dohodly, že sestaví společnou vládu, vypukly oslavy.

Po oznámení, že palestinské radikální hnutí Hamas a Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) se dohodly na sestavení společné vlády, vypukly oslavy.

FOTO: Ibraheem Abu Mustafa, Reuters

Hamas vytlačil členy Fatahu z pásma Gazy a ujal se tam vlády, zatímco západnímu břehu Jordánu začal vládnout kabinet sestavený hlavně z členů Fatahu. Ten vede Abbás, který má důvěru v zahraničí a s ním také Izrael vyjednává o budoucí Palestině. Mírové rozhovory jsou nyní v krizi.

O smíření palestinských politických soupeřů se v minulosti jako prostředníci snažily Saúdská Arábie, Katar i Egypt. V roce 2011 v Káhiře podepsalo dohodu o usmíření 13 palestinských stran včetně Fatahu a Hamasu. I ta předpokládala sestavení společné vlády a přípravu voleb. Naplněna ale nebyla stejně jako předchozí pokusy.