Tvrzení povstalců o sestřelení armádní stíhačky podporuje video natočené údajně u města Muhasín, na němž opoziční aktivista údajně zachytil vládní stíhačku v plamenech pod povstaleckou palbou. Státní agentura SANA později potvrdila, že se na východě Sýrie zřítil bojový letoun během cvičného letu.

"Syrský armádní stroj měl technickou poruchu při běžném cvičném letu na východě země. Letadlo kvůli závadě nemohlo pokračovat v letu, jeho pilot se muset katapultovat a pátrá se po něm," citovala SANA nejmenovaný armádní zdroj.

Povstalci následně zveřejnili videosnímek, na kterém je údajně pilot, kterého se jim podařilo chytit do zajetí. Muž v hodnosti plukovníka obklopený třemi ozbrojenci se na záznamu představil, řekl, že je s ním zacházeno dobře, a vyzval příslušníky syrské armády, aby zběhli.

Video dokazuje brutalitu režimu

Na internetu se také objevily videozáznamy, zachycující údajné brutální násilnosti páchané povstalci. Na třech videích umístěných na serveru YouTube, u nichž nebylo možné ověřit pravost ani datum pořízení, jsou podle agentury AFP zachyceni údajní povstalci jak shazují těla ze střechy nebo chladnokrevně rdousí muže. Jak se zdá, byly tyto záběry natočeny v Halabu a jeho okolí.

Předseda OSDH Ramí Abdar Rahmán podle agentury AFP řekl, že odsuzuje takové "krutosti", pokud by se prokázala pravost natočeného materiálu.

První tajemník syrské mise při OSN v Ženevě Baadž potvrdil informaci švýcarského listu Le Temps o svém zběhnutí na stranu povstalců. Už v pátek prý informoval o svém rozhodnutí na syrské webové stránce, ústně ho pak sdělil šéfovi syrské mise, citovala Baadže agentura DPA.

Ministři zahraničí Organizace islámské spolupráce (OIC) se na schůzce v saúdskoarabské Mekce dohodli, že pozastaví členství Sýrie kvůli násilnému potlačování opozice. Přijali rezoluci, která pozastavení syrského členství doporučuje. Krok má formálně schválit dvoudenní summit OIC, který v Mekce začíná v úterý.