Syřan se pokusil přeštípnout dráty a byl střelen do kolene. Tři jiní lidé ho pak odtáhli. "Nazýváme to pokus o infiltraci, o narušení hranic, kterou nemůžeme dovolit," prohlásila Leibovičová s tím, že podobných pokusů bylo v poslední době zaznamenáno více.

Zároveň ale vyjádřila pochybnosti, že mohlo jít o lidi pokoušející se uprchnout ze Sýrie, kterou zmítá v posledních měsících občanská válka, a získat azyl.

"Věřím, že někdo, kdo přichází se štípačkami, není nevinný," tvrdila a dodala, že možná šlo o pokus ověřit izraelskou obranu.

Střelba do davu

Loni v květnu zahájila izraelská armáda střelbu na dav lidí, převážně Palestinců, který se hranici pokusil násilně překročit a 23 jich zabila. Izraelská vláda následně obvinila syrský vládnoucí režim prezidenta Bašára Asada, že se pokusil zorganizováním této akce odvrátit pozornost od počínajícího povstání syrského lidu.

Rok a půl trvající konflikt v Sýrii vyhnal do okolních zemí již desítky tisíc běženců, většinou do sousedního Turecka a Libanonu.

Náčelník generálního štábu armády Benny Ganc v lednu přitom prohlásil, že Izrael by se měl připravit přijmout na Golanských výšinách syrské uprchlíky z Asadovy alávitské komunity. Golany patří k územím, která Izrael obsadil za minulých válek a která Sýrie a další Arabové považují za okupovaná.

Na Golanských výšinách, jejichž část Izrael anektoval a část vyklidil, žije 20 000 židovských osadníků. Návrat tohoto strategického území byl podmínkou Damašku v minulých, a nyní dlouhodobě přerušených, mírových rozhovorech s Izraelem.