Zástupci skupiny hovořili s desítkami zběhů. Z rozhovorů vyplynulo, že bylo možné použít i střelbu ostrými náboji na demonstranty i přihlížející.

Ve zprávě je zmíněn i případ z 25. dubna, kdy dostal voják rozkaz střílet do demonstrantů v Dará. Ten vypověděl, že měl střílet ostrými. „Kropte je palbou. Nikdo po vás nebude žádat vysvětlení,“ řekl mu podle jeho slov velitel. Voják ještě dodal: „Normálně jsme měli šetřit střelivem, ale tehdy řekl: 'použijte tolik střel, kolik budete chtít'.“

Zpráva popírá slova syrského prezidenta Bašára Asada, který řekl, že nikdy nenakázal, aby se do lidí střílelo nebo se proti nim postupovalo brutálně. [celá zpráva]

Dále HRW ve zprávě dokumentuje případy mučení, kdy se proti zadrženým používaly elektrické obušky, jimiž se nahání dobytek, a kdy byli drženi v omezeném prostoru. Informuje také o hromadných popravách.

„Zběhové nám poskytli jména, hodnosti a postavení těch, kdo jim dali nařízení střílet a zabíjet. Všichni představitelé, jmenovaní ve zprávě, včetně těch nejvyšších z vládní úrovně by se měli zodpovídat ze zločinů proti syrskému lidu,“ uvedla jedna z autorek zprávy Anna Neistatová.

Obětí přibývá

Od počátku protestů zahynulo v Sýrii při nepokojích podle OSN přes pět tisíc lidí. [celá zpráva]

V provincii Dará ve čtvrtek při střetu s armádními dezertéry padlo 27 vojáků a policistů. Oznámila to exilová opozice. Podle vlády vojáci zasahují proti kriminálním gangům.

Nyní ale násilí dostalo už i sektářský ráz. V Homsu, považovaném za centrum nepokojů, jsou napadáni alávité, tedy členové šíitské náboženské skupiny, k níž patří také prezident Bašár Asad. Agentuře Reuters to sdělil představitel tamních alávitů Muhammad Sálih, který se řadí k Asadovým oponentům. Prohlásil, že násilí vyznačující se útoky na příslušníky určitých náboženských skupin ohrožuje cíle politického boje, který trvá od března.