Spojené státy a jejich spojenci mají více času na diplomatické řešení, uvedl deník The Washington Post (WP) s tím, že v poslední době se utišila také volání izraelské vlády po rozhodném zásahu Západu.

Zpráva, že se Írán potýká s přetrvávajícími technickými problémy, byla zveřejněna v době, kdy administrativa amerického prezidenta usiluje o tvrdší sankce vůči Teheránu. Ve středu navíc ministerstvo financí USA oznámilo zpřísnění sankčního režimu vůči společnostem napojených na islámské revoluční gardy.

Důvodem je prohlášení Íránu, že začal obohacovat uran na 20 procent a pracuje na vybudování nových nukleárních zařízení, ale též na zdokonalení svého raketového systému. K tomu Teherán loni přiznal existenci tajného zařízení v Kómu.

Více než polovina centrifug je mimo provoz

Na pozadí těchto prohlášení zprávy OSN v uplynulém roce opakovaně zmínily pokles produkce v hlavním íránském zařízení u Natanzu. Poslední zpráva byla vystavěna na základě inspekcí z posledních tří let. Naznačuje, že Íránci mají větší technické potíže, než se soudilo.

Přinejmenším koncem loňského roku byla výroba v Natanzu tak mizerná, že to skoro vypadá na sabotáž, uvedl WP, který měl možnost do zprávy nahlédnout. V té době prý byla odstavena více než polovina centrifug. Zatímco v květnu jich bylo v provozu 5000 z nainstalovaných 8700, v listopadu to bylo pouhých 3900. Jejich výroba navíc dosahovala poloviční úrovně.

Írán opakovaně odmítá podezření Západu, že pracuje na výrobě jaderné bomby.