Rozhodující pro jejich vymazání z unijní "černé listiny" byl poslední rozsudek Soudu první instance, tedy druhého nejvyššího soudu v EU. Francie nicméně nevylučuje, že se proti verdiktu ještě odvolá. 

Lidoví modžáhedové Íránu jsou hlavní opoziční skupinou a představují jádro Národní rady odporu v Íránu, jež sestavila exilovou vládu.

Lidoví modžáhedové byli velmi obtížné situaci, protože se vláda sousedního Iráku koncem loňského roku rozhodla uzavřít tábor Ašraf, kde našlo azyl na 4000 členů této organizace, kteří uprchli před teheránským režimem. Dokud nebyla vyškrtnuta skupina ze seznamu teroristických organizací, nemohli její členové najít azyl v zemích EU. Návrat do vlastni nepřicházel v úvahu. Většině by hrozila smrt.

Lidoví modžáhedové původně bojovali proti šáhovi Rézovi Páhlavímu. Po jeho svržení se ale brzy se dostali do sporu s režimem ajatolláha Chomejního, který je začal tvrdě pronásledovat. Mnozí byli zavražděni, režim nad nimi vyhlásil fatvu. Představitelé organizace našli azyl v Iráku, který byl v osmdesátých letech ve válce s Íránem. Ve válce se postavili na stranu Iráku.

V roce 2001 se však Lidoví modžáhedové vzdali ozbrojeného boje a po invazi USA do Iráku v roce 2003 odevzdali své zbraně. Jejich odchod z Iráku požadovala v roce 2003 Američany dosazená vládní rada. Dosud však odejít nemuseli.

O vyškrtnutí ze seznamu Lidoví modžáhedové usilovali dlouho. V Británii uspěli už loni, ale EU navzdory rozhodnutí soudu váhala. Na podporu vyškrtnutí se loni v létě v Paříži konala masová demonstrace pořádaná íránskou opozicí, které se účastnilo na 70 000 lidí.