Bití od druhého osadníka ale pokračovalo dále, zastavila ho až izraelská policie, která dorazila po 40 minutách uvedl mučený učitel přírodopisu abú Karš. Sanita ho odvezla do nemocnice v Hebronu.

Zadržení osadníci připustili, že se dopustili násilí, ale tvrdili, že jednali v sebeobraně. Cvika Bar-Hai, který předsedá místní osadní radě, uvedl, že Palestinci nejprve zapálili nedaleké pole a učitel byl podle nich jediným, kterého dopadli. Podle policejního vyšetřování ale učitel pole nezapálil.

Abú Karš potvrdil, že byl u hořícího pole: „Když jsme se procházeli s neteří, viděli jsem požár. Pokoušeli jsme se ho uhasit, ale šířil se velmi rychle. Náhle jsem viděl čtyři osadníky s holemi, jak se k nám ženou.“

Své neteři nařídil, aby utekla, což sám udělat nemohl, protože prodělal obrnu. „Dopadli mě. Svázali mi ruce tkaničkami a odtáhli mě k základně. Tam mě v sedě přivázali ke sloupu elektrického vedení a bili holemi i pěstmi. Myslel jsem, že umřu,“ podotkl. "Po chvíli přijel izraelský armádní džíp se třemi vojáky. Prosil jsem, ať zastaví a pomohou mi, ale oni to odmítli. Když osadníci viděli vojáky, zintenzivnili bití,“ dodal.

Osadníci obviňují levicové aktivisty

Armáda se zatím k incidentu odmítla vyjádřit. Veškeré důkazy předala policii. Policie učitele nepodezřívá ze žhářství, které nadále šetří. Bar-Hai tvrdí, že celou akci zorganizovali levicoví aktivisté z hnutí Taajuš, kteří pak bití natočili na kameru s cílem zdiskreditovat osadníky. Podle něj by policisté měli zasáhnout proti aktivistům. „Tito lidé nejednají nevinně, přišli, aby to rozdmýchali,“ dodal. Podle něj dokonce stojí i za požárem pole.

Aktivisté se hájí, že se snaží zajistit ochranu Palestincům pracujícím na poli, kteří se stávají terči útoků. Před několika týdny se na veřejnost dostala informace o podobném incidentu. Byli zatčeni osadníci, kteří na západním břehu Jordánu zbili místní pastevce.

Na západním břehu Jordánu je přes 100 židovských osad s asi 280 000 obyvateli. Kvůli jejich bezpečnosti na tomto území působí také izraelská armáda. Jejím úkolem je chránit obyvatele osad a zajistit jim volný pohyb do Izraele.