Na pozměněné irácké vlajce zůstanou zachovány dosavadní barvy červená, bílá a černá. Zmizí z ní ale trojice zelených hvězd na bílém pozadí a nápis Allahu Akbar (bůh je velký) bude vyveden jiným typem arabského písma.

Nové vlajce Iráku chybí zelené hvězdy. Foto: profimedia.cz

S podobou vlajky měly dosud problém zejména kurdské menšiny. Ty ji odmítaly vyvěsit při celoarabském summitu v severním Iráku plánovaném na únor.

Dosavadní vlajka Iráku. Foto: profimedia.cz

Mnozí Kurdové viděli dosavadní vlajku v rukou ozbrojených sil exprezidenta Saddáma Husajna během perzekučních kampaní, při nichž byly zabity tisíce Kurdů. Barvy na irácké vlajce navíc údajně nereprezentují všechny Iráčany a Kurdové proto požadovali, aby k nim byla doplněna ještě žlutá, která dominuje na jejich vlastní vlajce. S tímto požadavkem ale neuspěli.
Tři zelené hvězdy, které z vlajky zmizí, údajně symbolizovaly někdejší Saddámovu, dnes rozpuštěnou stranu Baas, která měla tři deklarované cíle: jednotu, svobodu a socialismus.
Arabský nápis Allahu Akbar byl na vlajku dodán po invazi Saddámovy armády do Kuvajtu v roce 1990. Nápis zůstane zachován, nepůjde už ale o kopii Saddámova rukopisu.