Začátkem týdne úřady hlásily 7000 nemocných. Více než dvojnásobný nárůst v bilanci WHO přičítá současné detailnější práci zdravotnických institucí. Počet mrtvých zůstává na podobné úrovni jako koncem srpna, kdy bylo v Iráku zaznamenáno osm obětí cholery.

Nejvíce nakažených - 7000 - je v Kirkúku. V Suljamáníji, kde se nakazilo 6000 lidí, se domnívají, že choleru způsobila závadná voda ze špatně fungující vodárny, i když WHO neví, kde je původ nákazy. Zbylých 3000 případů je z provincie Irbíl.

Podle zprávy bude počet onemocnění v provincích Sulajmáníja, Irbíl a Tamím dále narůstat, jestliže se v oblasti nezlepší hygienická situace a nebude k dispozici nezávadná voda a potraviny.

Světová zdravotnická organizace, která zajistila antibiotika a další potřebné léky, se nyní soustřeďuje na analýzu zdrojů pitné vody. Je přesvědčena, že se epidemii podaří zvládnout.

Cholera řádila na kurdském severu Iráku už v roce 1999, začátkem roku 2003 před americkou invazí do země postihla jih Iráku kolem Basry.