Nálože umístěné v osobním a nákladním voze explodovaly u tržiště plného lidí poblíž sídla jedné z kurdských politických stran a v obchodní čtvrti města.

Útoky byly koordinované a udály se v rozmezí 20 minut. Tržiště Hasír je od sídla Vlastneckého svazu Kurdistánu vzdáleno 700 metrů. Výbuchy demolovaly automobily a stánky trhovců.

V posledních dnech je to v oblasti již druhý atentát s neobyčejně ničivými následky. Před devíti dny zahynulo při výbuchu bomby ve vesnici na jih od města 150 lidí. [celá zpráva]

Američané zahájili další ofenzívu

Atentáty se v Kirkúku udály v týž den, kdy americká armáda zahájila novou bezpečnostní akci, která má zejména v jižní části země zabránit vlivu povstalců. Na 8000 vojáků se jižně od Bagdádu snaží přerušit infrastruktury zajišťující přísun zbraní vzbouřencům.

Koaličním vojskům pod vedením Američanů se v Iráku nedaří vymýtit násilnosti. Prezident Bush ze situace částečně viní iráckou vládu. Bagdád podle něj nepodniká dostatečné kroky z obnovení pořádku v zemi. [celá zpráva] Bush proto tvrdí, že vojenská přítomnost Američanů v Iráku je nevyhnutelná, jinak se země propadne do chaosu občanské války.

Jeho strategie však ztrácí podporu nejen řadových Američanů [celá zpráva], ale také senátorů z vlastního politického tábora.