Hlavní obsah
Thomas Starzl Foto: www.starzl.pitt.edu

Zemřel Thomas Starzl, první na světě provedl transplantaci jater

Ve věku 90 let zemřel Thomas Starzl, který uskutečnil první transplantaci jater na světě. Univerzita v Pittsburghu jménem Starzlovy rodiny v neděli oznámila, že renomovaný lékař zemřel v sobotu ve svém domě v Pittsburgu. Starzlovi prarodiče pocházeli z Československa a Irska.

Thomas Starzl Foto: www.starzl.pitt.edu
Zemřel Thomas Starzl, první na světě provedl transplantaci jater

Starzl v roce 1963 uskutečnil první transplantaci jater na světě. Ta sice nebyla úspěšná, v roce 1967 však uskutečnil i první úspěšný přenos. V současnosti jsou játra druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Starzl byl rovněž průkopníkem v transplantaci ledvin od mrtvých, uvedla agentura AP.

Narodil se 11. března 1926 v Le Mars ve státě Iowa. V mládí pomáhal svému otci, který byl vydavatelem novin, věnoval se sportu a chodil do skauta. Původně uvažoval o dráze kněze. Životní plány nabourala smrt matky, která zemřela na rakovinu prsu. Po službě u námořnictva Starzl vystudoval medicínu v Chicagu.

Transplantacím se začal věnovat na Coloradské univerzitě a na počátku 80. let odešel na univerzitu v Pittsburghu. Zde působil jako profesor chirurgie a později byl jmenován ředitelem transplantačního institutu univerzity. V roce 1996 byl institut na jeho počest přejmenován na Starzlův.

Starzl byl rovněž nositelem řady prestižních cen a v různých anketách byl řazen mezi nejvýznamnější osobnosti uplynulého století.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků