Hlavní obsah

Zemřel Fred Thompson, politik a herec ze Smrtonosné pasti

Bývalý republikánský senátor a herec Fred Thompson zemřel v neděli ve věku 73 let. Objevil se v řadě filmů, jako byl Hon na ponorku, Smrtonosná past 2 či Mys hrůzy. Známý byl i jako okresní prokurátor Arthur Branch v televizním seriálu Právo a pořádek. Podlehl nádorům mízních uzlin, informoval deník Nashville Tennessean s odvoláním na Thompsonovu rodinu.

Zemřel Fred Thompson, politik a herec ze Smrtonosné pasti

Thompson skonal v rodinném kruhu v domě v Nashvillu. „Užíval si srdečného smíchu, pevných stisků ruky, dobrého doutníku a zdravé dávky pokory. Fred byl stejný na chodbě v Senátu, ve filmovém studiu i na náměstí ve svém domovském Lawrenceburgu,“ stojí v prohlášení rodiny.

„Používal své kouzlo jako právník, herec, člen výboru vyšetřující Watergate i americký senátor, aby se stal jedním z nejzásadovějších lidí sloužících efektivně veřejnosti. Byl mým přítelem skoro padesát let. Bude mi hodně chybět,“ uvedl současný republikánský senátor za Tennessee Lamar Alexander pro list USA Today.

Fred Thompson při předvolební diskusi, vlevo je Rudy Giuliani.

Foto: Mike Segar , Reuters

I když je Fred Thompson znám především jako herec, věnoval se hodně politice a v letech 1973 a 1974 působil jako právník v senátním výboru vyšetřujícím aféru Watergate, která vedla k odstoupení Richarda Nixona. Poté se vrátil k privátní praxi, kdy zastupoval Marii Ragghiantiovou, která byla vyhozena, když odmítla propustit vězně, který uplácel demokratického guvernéra Tennessee Raye Blantona a dostal milost. Případ vyhrál. Blanton za uplácení sice nikdy nebyl odsouzen, ale nakonec ve vězení skončil za vydírání a uplácení při prodeji licencí na prodej lihovin. Podle knihy o případu Ragghianatiové byl v roce 1985 natočen film Marie, ve kterém hrál Thompson sebe sama.

Fred Dalton Thompson na fotografii z roku 2012

Foto: Profimedia.cz

Tak začala jeho filmová kariéra, kdy se objevil i v pokračování Smrtonosné pasti a v Bouřlivých dnech z prostředí automobilových závodů nebo ve snímcích Bez východiska a S nasazením života. [celá zpráva]

Fred Dalton Thompson (vpravo) a Dennis Franz ve Smrtonosné pasti 2 z roku 1990

Foto: Profimedia.cz

Do Senátu byl poprvé zvolen v roce 1994, když nahradil viceprezidenta Al Gora. V roce 1996 byl zvolen podruhé a v roce 1997 vedl senátní výbor pro vlání aféry v době vyšetřování praktik financování demokratů a možného vlivu čínských dárců na Clintonovu politiku v Bílém domě.

Po vypršení termínu se v roce 2002 vrátil k herectví. Na hřebík je pověsil v roce 2007, kdy se pokusil uspět v nominaci republikánů do prezidentských voleb. Zpočátku byl považován za favorita, ale špatně čelil tlaku, jako bylo obvinění, že měl mokasíny od Gucciho. Když skončil třetí v primárkách v Jižní Karolíně, odstoupil. Při vstupu do voleb býval často přirovnáván k bývalému prezidentovi s hereckou minulostí Ronaldu Reaganovi. Sám se také označoval za Reaganova politického dědice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků