Hlavní obsah
 

Zemřel agent CIA Mendez, kterého proslavil film Bena Aflecka Argo

Ve věku 78 let zemřel v sobotu bývalý agent americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Tony Mendez, který dokázal v roce 1980 během americko-íránského konfliktu dostat z revolučního Íránu šest Američanů. Jeho odvážný čin inspiroval filmové tvůrce k natočení snímku Argo, oceněného v roce 2013 třemi Oscary. O Mendezově úmrtí informovala v neděli americká média.

 
Zemřel agent CIA Mendez, kterého proslavil film Bena Aflecka Argo

„Byl to pravý americký hrdina. Nikdy nebažil po ocenění či slávě, prostě sloužil vlasti. Jsem tak pyšný, že jsem s ním mohl pracovat a že jsem mohl vyprávět jeden z jeho příběhů,” napsal na Twitteru k Mendezově úmrtí herec Ben Affleck. Právě on film Argo režíroval a zahrál si v něm i agenta Mendeze.

Příběh záchrany šesti amerických diplomatů z Íránu se dostal na veřejnost až koncem 90. let minulého století. Riskantní operace se uskutečnila v lednu 1980 a týkala se šesti Američanů, jimž se během revoluce podařilo uprchnout z ambasády v Teheránu do domu kanadského velvyslance. Mendez zincenoval natáčení fiktivního filmu v Íránu a za dramatických okolností nakonec Američany jako „kanadský filmový štáb” dostal domů.

Tony Mendez na premiéře filmu Argo ve Washingtonu v roce 2012l. Na plakátu za ním je Ben Afleck ztvárňující ve snímku jeho postavu.

Původně vystudoval úmění

Antonio Mendez vystudoval umění na Coloradské univerzitě a poté začal pracovat u filmu jako ilustrátor, než ho v roce 1965 najala CIA. Pracoval pro ni 25 let a zabýval se zejména právě vytvářením falešných identit a krytím agentů. Pracoval na řadě zahraničních postů, většinou v Asii.

Po odchodu od CIA napsal několik vzpomínkových knih, ta poslední o tajných taktikách CIA za studené války by měla vyjít letos v květnu, uvedla v neděli CNN.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků