Hlavní obsah
Budova kapitolu v noci Foto: J. Scott Applewhite, ČTK/AP

Američtí senátoři při projevech k impeachmentu luštili křížovky. Hodili i vlaštovku

Třetím dnem ve čtvrtek v americkém Senátu pokračoval proces s prezidentem USA Donaldem Trumpem, kterého Sněmovna reprezentantů obžalovala ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu. Pokračovaly projevy žalobců, část senátorů jim ale nevěnovala pozornost a luštila křížovky nebo si hrála se spinnerem, uvedla BBC.

Budova kapitolu v noci Foto: J. Scott Applewhite, ČTK/AP
Američtí senátoři při projevech k impeachmentu luštili křížovky. Hodili i vlaštovku

Žalobci ze sněmovny druhým dnem pokračovali v prezentaci svých úvodních argumentů. Impeachment se projednával od 13:00 místního času (19:00 SEČ) a zasedání skončilo až o přibližně devět a půl hodin později. Část senátorů však projevy ostentativně ignorovala.

Spinnery proti stresu

I když podle zákona musejí senátoři při projevech zůstat na svých místech, odešlo v průběhu čtvrtka nejméně 22 republikánů a devět demokratů, uvedla agentura Reuters. Byli mezi nimi i tři politici usilující o nominaci demokratů do prezidentských voleb Bernie Sanders, Amy Klobucharová a Michael Bennet.

Ale ani senátoři přítomní v sále neviseli řečníkům na rtech. Někteří luštili křížovky a další si hráli se spinnery, které jim rozdal republikán Richard Burr proti stresu, protože při soudním jednání není možné do sálu nosit tablety, notebooky a mobilní telefony a ne každý měl chytré hodinky. Hozena byla také jedna vlaštovka.

Když byla republikánská senátorka Marsha Blakburnová přichycena, jak si čte, napsala na Twitter, že bichle Kim Strasselové Jak lidé nenávidějící Trumpa ničí Ameriku „poskytuje dobrý vhled na dnešní dění” a dodala „zaměstnané mámy jsou nejlepší ve zvládání více úkolů naráz.”

Mluvčí senátora Jamese Rische, popíral, že by tento republikán z Idaha spal, podle něj bedlivě naslouchal se zavřenýma očima, neboť byl zdeptaný.

Demokraté zdůrazňovali, že Trump hledal v zahraničí pomoc pro volební boj

Žalobci z řad demokratických kongresmanů se tentokrát soustředili na první část ústavní žaloby a snažili se doložit obvinění, že Trump chtěl v ukrajinské kauze využít zahraniční politiku pro účely domácího politického boje, což je nezákonné.

„Žádný prezident nikdy nevyužil svého postavení, aby nutil cizí zemi k tomu, aby mu pomohla podvádět v našich volbách,” prohlásil předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerrold Nadler.

Demokrat Adam Schiff představuje důkazy proti Donaldu Trumpovi

Foto: ČTK/AP

Přesně toho se ale podle demokratů dopustil Trump, když apeloval na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev oznámil mimo jiné zahájení vyšetřování týkajícího se někdejšího viceprezidenta USA Joea Bidena. Veterán Demokratické strany má reálnou šanci na to utkat se na podzim s Trumpem o post v Bílém domě.

Žalobci se ve čtvrtek zaměřili na tvrzení Trumpa a jeho stoupenců, že tlak na Ukrajinu ohledně vyšetřování nebyl motivován vidinou osobního zisku, nýbrž snahou bojovat proti korupci. Snažili se tak předem zpochybnit možné argumenty Trumpových obhájců.

Snaha otupit ostří možné obhajoby

„Žalobci ze sněmovny měli velmi jasnou strategii, když ve čtvrtek dorazili na půdu Senátu: nacházet mezery v obhajobě, kterou očekávají od právníků prezidenta Trumpa,” komentoval dění list The New York Times.

Podle agentury Reuters demokraté předestírali své argumenty „metodickým” způsobem. Pomáhali si přitom obsáhlými prezentacemi s nespočtem úryvků ze svědeckých výpovědí, které zazněly na podzim ve sněmovně.

Také ale například použili přes 20 let staré klipy, v nichž současní Trumpovi spojenci uvádějí, že prezident USA nemusí spáchat trestný čin na to, aby mohl být Senátem odvolán. Stejní lidé nyní legitimitu ústavní žaloby zpochybňují s tím, že Trumpovi není připisováno žádné porušení zákona.

Trump vs. Biden

Kongresmanka Sylvia Garciová uvedla, že neexistuje jediný důkaz, který by nasvědčoval tomu, že se Biden ve vztahu s Ukrajinou dopustil čehokoli nekalého.

Trump se podle ní o záležitosti spojené s Ukrajinou začal zajímat až v loňském roce, tedy když se Biden začal jevit jako favorit pro zisk nominace Demokratické strany do nadcházející prezidentské volby.

Garciová a její kolegové zároveň zdůrazňovali, že podle dostupných důkazů šlo Trumpovi pouze o ohlášení politicky výhodných vyšetřování, nikoli o jejich následnou realizaci.

Po pátečním třetím dni úvodních řečí obžaloby bude mít o víkendu a na začátku příštího týdne stejný prostor pro své argumenty i druhá strana.

Otázkou zůstává, zda budou mít v konečném důsledku výkony žalobců nějaký efekt, neboť americký prezident se podle všeho může spolehnout na podporu republikánské většiny v Senátu a sesazení z funkce mu tak s největší pravděpodobností nehrozí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků