Hlavní obsah
 

Zadržení ruští špióni v USA používali triky vyspělé techniky

Tajná síť ruských špionů v USA k výměně informací používala soukromé wi-fi sítě, paměťové USB flash disky a textové zprávy zakódované v grafických obrázcích. V pondělí to oznámili američtí federální žalobci. V úterý byl na Kypru dopaden i jedenáctý člen skupiny. Rusko označilo zatýkání za neopodstatněné a za návrat do dob studené války.

 
Zadržení ruští špióni v USA používali triky vyspělé techniky

Jak napsal zpravodajský server CNET.news, špióni používali vybavení jednadvacátého století a technicky vyspělejší než cokoli, o čem má (filmový agent) Jason Bourne vůbec tušení: obviněná Anna Chapmanová si údajně v lednu přinesla laptop do kavárny na manhattanské 47. ulici a předávala si data s ruským vládním úředníkem, který venku jezdil v dodávce a do kavárny vůbec nevkročil.

Při další výměně informací o dva měsíce později Chapmanová údajně otevřela laptop v knihkupectví na Manhattanu - nejspíš v obchodu Barnes and Noble na Greenwich Street - a s využitím soukromé wi-fi sítě komunikovala se stejným činitelem, který se pohyboval v okolí.

Steganografy a radiogramy

Někteří členové skupiny, kterou FBI označuje jako llegálové, čímž míní agenty, kteří přijali krycí totožnost a v USA žili celá desetiletí, údajně používali steganografický program vyvinutý v Moskvě. (Steganografie je způsob ukrytí tajných zpráv do jinak neškodných souborů.)

Soudní vyšetřovatelé prohlédli a zkopírovali počítačové disky při prohlídkách bytů některých obžalovaných, uvedla v prohlášení agentka FBI Maria Ricciová.

"S ohledem na další vyšetřování předpokládám, že heslem chráněné disky obsahují steganografický program využívaný (ruskou rozvědkou) SVR a Ilegály," dodala Ricciová. Tento steganografický program byl podle ní aktivován stisknutím tlačítek control-alt-E a napsáním hesla o sedmadvaceti znacích, které FBI našla při jedné z prohlídek naškrábané na kusu papíru.

Podle informací FBI údajní agenti používali pro komunikaci s Moskvou také "radiogramy" - kódované shluky dat vysílané s pomocí krátkovlnné vysílačky.

Rusko obvinění odmítlo

V USA už byly podány žaloby proti jedenácti lidem, kteří údajně působili jako tajní agenti ruské vlády s cílem navázat úzké vztahy s americkými představiteli včetně činitelů Bílého domu.

Moskva se k záležitosti nejprve nevyjádřila a uvedla, že o ní vyhodnocuje zprávy a očekává vyjádření Washingtonu. Později ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že obvinění je neopodstatněné a připomíná dobu studené války. K tomu, že se zatčení udála jen pár dní po cestě ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva po USA, řekl:  "Načasování té věci je elegantní".

Mluvčí premiéra Vladimira Putina odmítl záležitost se špióny komentovat a nepředpokládá ani, že o ní bude Putin hovořit při úterním setkání s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Rovněž zahraniční rozvědka (SVR), která údajně agenty vycvičila, sdělila, že informaci komentovat nebude.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků