Hlavní obsah
Boeing 737 MAX na konci prvního testovacího letu Foto: Karen Ducey, Reuters

Za havárie Boeingů 737 MAX může výrobce a letecký úřad, uvedla kongresová komise

Značný počet chyb při návrhu, řízení a kontrole vývoje čtvrté generace Boeingu 737 MAX vedl k úmrtím 346 lidí, kterým se dalo předejít. Uvedla to demokratická komise pro dopravu a infrastrukturu americké Sněmovny reprezentantů ve své středeční zprávě o vyšetřování dvou tragických nehod Boeingu 737 MAX. Na vině je nejen výrobce, ale také úřad pro letectví, který neměl dost přísná pravidla pro certifikaci.

Boeing 737 MAX na konci prvního testovacího letu Foto: Karen Ducey, Reuters
Za havárie Boeingů 737 MAX může výrobce a letecký úřad, uvedla kongresová komise

Podle 238stránkové zprávy Boeing upřednostňoval zisk před bezpečností a příliš tlačil na zaměstnance, aby byl typ rychle hotový a mohl konkurovat Airbusu. Podle zprávy však selhal i Federální úřad pro letectví (FAA) - nejenže nechal část procesu certifikace na výrobci, ale jeho podmínky umožnily schválit letadlo s konstrukčními chybami.

„Havárie maxů nebyla výsledkem jednoho selhání, technické chyby nebo špatného managementu,“ uvedla zpráva, ale „hrozivou kulminací série mylných technických předpokladů inženýrů Boeingu, nedostatku transparentnosti v části managementu Boeingu a nedostatečným dohledem FAA.“ Boeing zpráva viní z ”kultury utajování“.

Zpráva nepřináší mnoho nového kromě toho, že předpisy FAA byly nedostačující, uvedl předseda komise Peter DeFazio podle webu NPR: „FAA i Boeing dospěly k závěru, že certifikace maxe vyhovuje podmínkám FAA. Problém je, že vyhovoval, ale nebyl bezpečný a lidé zemřeli.“ Podle DeFazia je to „jasný důkaz, že stávající regulační systém je od základu pokřivený a potřebuje napravit.“ „Je to tragédie, která se neměla nikdy stát. Mohlo se jí předejít,“ dodal DeFazio.

Komise ale čelí kritice, že není nadstranická a jsou v ní jen demokraté. Někteří republikánští politici označili dokument za stranický a přehnaný.

Závěry komise, která se objevily už v předběžné zprávě, nezměnili ani Michael Teal a Keith Leverkuhn, dva vysocí představitelé firmy, kteří dohlíželi na vývoj verze 737 MAX a kteří před ní hájili postup firmy. Uváděli, že po první smrtelné nehodě v Indonésii se systém automatického vyrovnávání letu MCAS měl upravit tak, že by bral data ze dvou senzorů, a ne z jednoho, jenomže se úprava nestihla udělat a loni v březnu spadl v Etiopii i druhý Boeing 737 MAX, když systém MCAS opět využíval data z nefunkčního senzoru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků