Hlavní obsah

Stabilizační plán americké vlády pro potácející se finanční sektor v hodnotě až 700 miliard dolarů v pondělí krachl. Sněmovna reprezentantů jej odmítla. Akcie na Wall Street šly okamžitě dolů. Trhy zažily největší propad za posledních dvacet let. Pražská burza zaznamenala největší propad za deset let.

VIDEO: Burzy se po propadu dostávají do zisků

Otřesy pocítily po úterním otevření okamžitě asijské trhy, některé burzy ale ztráty zcela smazaly a skončily v zisku.

Ztráty na amerických burzách po hlasování ve Sněmovně reprezentantů byly okamžité a velké. Dow Jonesův index klesl o téměř sedm procent. Vyjádřeno body to byl vůbec největší jeho pokles v dějinách. Další indexy včetně Nasdaqu se v procentech propadaly ještě víc - o 9,14 procenta.

Pražská burza začala v úterý obchodovat největším propadem od roku 1998. Hlavní index se propadl téměř o 6,79 procenta na 1123,7 bodu. Po úterním propadu burza začala opět růst a před desátou hodinou ztrácela čtyři procenta.

Pokles zaznamenaly i tři největší pilíře nynějšího amerického bankovního sektoru. Akcie Bank of America oslabily o téměř 18 procent, Citigroup a Goldman Sachs o víc než 12 procent. S poklesem kurzu dolaru se ceny zlata na světových trzích přiblížily rekordní výši. Jen cena ropy poklesla o jedenáct dolarů na něco přes 96 USD.

Kvůli propadům se dokonce v úterý zastavilo obchodování na ruské burze. Důvodem je opět rychlý propad akcií.

V USA už zkrachovalo 14 bank

Ve Spojených státech už tento rok zkrachovalo čtrnáct komerčních bank. Poslední v řadě byla Wachovia, kterou v pondělí koupila Citigroup. Třiatřicet procent Američanů si podle průzkumu Gallupova ústavu myslí, že ekonomika země je v depresi.

Na zamítnutí finanční injekce do finančního sektoru USA americkými zákonodárci a další ztráty na tamních burzách reagovaly v úterý hned po otevření i asijské trhy. Pár hodinách po začátku obchodování měly ztrátu až pět procent.

Debata o podobě záchranného balíku pokračuje

V USA pokračuje debata ohledně efektivního dalšího postupu. Všichni se shodují, že plán pomoci musí přijít co nejdříve a Kongres o jeho podobě začal hned jednat. Prezidenta George Bushe hlasování zákonodárců zklamalo, slíbil však, že i on bude pokračovat v úsilí, aby se problémy okamžitě řešily. Ještě v pondělí obvolával republikány, kteří pro jeho plán nehlasovali. A těch bylo víc než dost, dvě třetiny ve Sněmovně zastoupených.

Políček neuštědřili ale jen Bushovi, nýbrž i spolustraníkovi McCainovi, který chce Bushe příští v úřadu nahradit. McCain plán pomoci podporoval a jeho nepřijetí naznačuje rozkol v republikánských řadách, který jistě měsíc před volbami není pro stranu žádoucí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků