Hlavní obsah
Edward Snowden Foto: ČTK/AP

Venezuela Snowdenovi oficiálně nabídla azyl a Nikaragua se také nebrání

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že se rozhodl poskytnout „humanitární azyl” bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi. Možnost poskytnutí azylu Snowdenovi ve své zemi předtím naznačil také nikaragujský prezident Daniel Ortega.

Edward Snowden Foto: ČTK/AP
Venezuela Snowdenovi oficiálně nabídla azyl a Nikaragua se také nebrání

Venezuela už dříve s poskytnutím azylu Američanovi obviněnému ze špionáže v zásadě souhlasila, ale oficiální rozhodnutí učinila až nyní. "Rozhodl jsem se poskytnout humanitární azyl mladému Američanovi Edwardu Snowdenovi, aby mohl přijít do vlasti (Simóna) Bolívara a (Huga) Cháveze a žít mimo dosah imperiální severoamerické perzekuce," prohlásil levicový prezident v pátek při příležitosti oslav venezuelské nezávislosti.

Také další latinskoamerická země, Nikaragua, obdržela žádost bývalého technického konzultanta amerických tajných služeb Edwarda Snowdena o azyl a je připravena mu vyhovět, "pokud to okolnosti dovolí". Prohlásil to v pátek podle tiskových agentur nikaragujský prezident Daniel Ortega.

"Uznáváme a ctíme právo na azyl a je zřejmé, že pokud to okolnosti dovolí, přijmeme Snowdena s velkou radostí a udělíme mu tady v Nikaragui azyl," citovala socialistického prezidenta agentura AFP.

Zřejmě je na ruském letišti

Třicetiletý Snowden, který prozradil informace o amerických sledovacích programech a nyní se zřejmě ukrývá v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo, tento týden se žádostí o azyl oslovil přes 20 zemí. Některé země už prosbu odmítly, další ji ani nemohou vyřídit, protože je nutné ji podat na jejich území. [celá zpráva]

V současnosti je Snowden bez cestovních dokladů, když mu je Spojené státy zrušily. Američan vyzradil podrobnosti o utajovaném programu americké vlády Prism, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí. Ministerstvo spravedlnosti USA ho obvinilo ze špionáže a krádeže úředních dokumentů.
Tento týden muselo ve Vídni neplánovaně přistát letadlo bolivijského prezidenta Eva Moralese vracejícího se z Moskvy, očividně kvůli podezření, že je Američan na palubě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků