Hlavní obsah
 

Ve Filadelfii nouzově přistál Boeing s roztrženým motorem, jeho kus prorazil za letu okénko

Boeing 737 aerolinek Southwest přistál v úterý nouzově ve Filadelfii, když se mu roztrhl jeden z motorů a měl poškozený trup a jedno okénko. Ve vzduchu tak došlo k dekompresi a lidé na palubě si museli nasadit kyslíkové masky. Stroj se 143 cestujícími a pěti členy posádky nakonec úspěšně přistál. Vyšetřovatelé později oznámili, že jeden člověk zemřel.

 
Ve Filadelfii nouzově přistál Boeing s roztrženým motorem, jeho kus prorazil za letu okénko

Boeing letěl z newyorského letiště LaGuardia do Dallasu. Federální úřad pro letectví (FAA) zatím neuvedl, co se stalo, ale podle zpráv na sociálních sítích kus z motoru zasáhl okénka a trup, uvedla televize NBC s tím, že to není zatím schopna potvrdit.

Letiště ve Filadelfii pouze uvedlo, že let byl odkloněn a stroj přistál bezpečně. Provoz na letišti byl přerušen zhruba hodinu.

Animace tragické nehody letadla Southwest Airlines, při které byla jedna z pasažérek nasáta skrz rozbité okno ven

Video: Novinky/Reuters

Záběry po přistání ukazují nejen vyražené okénko, ale hlavně zcela zničený levý motor, jemuž chybí přední část i s kompresorem a prstencem motorové gondoly. Jeden z cestujících Matt Tranchin, který seděl tři řady za místem proražení okénka, NBC řekl, že cestující z postižené řady byl vážně zraněn.

Vyšetřovatelé později podle agentury AP oznámili, že jeden člověk zemřel. Zda to byl právě pasažér sedící vedle proraženého okénka, zatím není jasné.

Poškozená motorová gondola Boeing 737 aerolinek Southwest, který nouzově přistál kvůli poškození motoru na letišti ve Filadelfii.

Foto: ČTK/AP

Jeden z cestujících, sedmatřicetiletý pastor Timothy Bourman, webu Philly.com řekl, že náhle uslyšel ránu: „Cítil jsem se, jako bychom se propadli o sto stop. Hodně opravdu vystrašených lidí zpanikařilo a křičelo.“

Zničené okénko

Podle Bourmana to vypadalo, že pilot bojuje s řízením. Cestující byli upozorněni, aby se připravili na náraz, ale pilotovi se podařilo standardně přistát. „Jsme opravdu vděční, že teď žijeme. Díky bohu, díky pilotovi,“ dodal pastor.

Další cestující uvedl: „Byli jsme západně od Filadelfie, když jsme ztratili levý motor a odklonili nás do Filadelfie. Střepina zasáhla okénko a způsobila vážné zranění.”

Letoun Boeing 737 aerolinek Southwest na letu 1380 z New Yorku do Dallasu, který nouzově přistál kvůli poškození motoru na letišti ve Filadelfii.

Foto: David Maialetti, ČTK/AP

„Vypadá to, že šlo o selhání motoru, při kterém nezůstaly všechny jeho součásti v motorové gondole,“ řekl NBC letecký specialista Jay Blackman a dodal: „Motory jsou navrženy tak, že když selžou, k selhání dojde vevnitř gondoly. Ale v tomto případě to vypadá, jako by kus (motoru) prosekl nejen gondolu, ale pak i trup.“

Úřad pro bezpečnost civilního letectví rozhodl, že poškozený motor bude podroben technické analýze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků