Hlavní obsah
Sanitky připravené odvézt zraněné. Foto: Reuters

V USA hořelo v jaderné elektrárně, do řeky unikl olej

Po sobotní nehodě a požáru v jaderné elektrárně Indian Point u New Yorku se do řeky Hudson z poškozeného transformátoru vylily tisíce litrů oleje. V noci na pondělí to oznámila AP. Část jaderné elektrárny je podle ní stále mimo provoz a záchranné týmy se pokoušejí zastavit únik oleje a vyčistit řeku.

Sanitky připravené odvézt zraněné. Foto: Reuters
V USA hořelo v jaderné elektrárně, do řeky unikl olej


„Není pochyb o tom, že do řeky Hudson unikl olej. Kolik ho přesně je, nevíme,” řekl v neděli odpoledne místního času (večer SELČ) novinářům guvernér státu New York Andrew Cuomo. Vyčištění řeky podle něj potrvá až dva dny. Mluvčí místní jaderní správy odhadl množství uniklého oleje z transformátoru na tisíce litrů.

Transformátor, který je dále od reaktorů, dvakrát hořel, ale vždy se ho podařilo rychle uhasit. Nikdo nebyl zraněn a neunikla žádná radioaktivita.
„Veřejnost v žádný moment nebyla v ohrožení,” ujistila společnost Entergy s tím, že nehoda transformátoru se stala vně jaderné zóny.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Cuomo ale zdůraznil, že situaci bere velmi vážně. „Naštěstí se nejednalo o závažnou situaci. Nic ale neberu na lehkou váhu, zvlášť když se jedná o tuto elektrárnu,” řekl guvernér. V poslední době bylo podle něj v tomto provozu více mimořádných situací.

Příčina nehody se teprve vyšetřuje. Elektrárna Indian Point se nachází asi 65 kilometrů severně od města New York. Zařízení tvoří tři reaktory, v provozu jsou ale jen dva. Reaktor číslo jedna byl před lety kvůli nevyhovujícímu záložnímu systému nouzového chlazení trvale odstaven.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků