Hlavní obsah

V Chicagu obvinili policistu z vraždy černošského mladíka

Ve Spojených státech obžalovali z vraždy bělošského policistu, který loni v říjnu při zásahu zabil šestnácti ranami nezletilého černošského mladíka. Informovala o tom ve středu agentura AP. Policista do sedmnáctiletého Laguana McDonalda pálil i poté, co už ležel bezvládně na zemi.

V Chicagu obvinili policistu z vraždy černošského mladíka

Státní zástupkyně Anita Alvarezová obžalobu zveřejnila krátce předtím, než byl z nařízení soudu zveřejněn videozáznam celého incidentu. Policistu Jasona Van Dykea prý upozornila na to, aby se připravil na vlnu protestů, kterou video vyvolá. Guvernér státu Illinois, v němž třetí největší americké město Chicago leží, už veřejnost vyzval ke "klidné" reakci.

Po zveřejnění videa ale vyšly do ulic stovky lidí. Dav podle BBC skandoval „16 ran” s odkazem na počet výstřelů, které Van Dyke vypálil.

Než policista začal střílet, zaútočil na něj mladík údajně nožem. Palbu strážce zákona ale neukončil ani v okamžiku, kdy už McDonald ležel na zemi. Zastavit ho prý musel až jeho kolega.

Protesty v Chicagu poté, co bylo zveřejněno video střelby.

Foto: Jim Young, Reuters

Podle policejních odborů Van Dyke jednal ze strachu a v sebeobraně. Státní zástupkyně Alvarezová ale tvrdí, že zásah byl neoprávněný. Mladík u sebe sice měl nůž, policistu ale nijak neohrožoval, což je prý zjevné i ze zveřejněného videozáznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků