Hlavní obsah

V americkém domově pro veterány zaútočil střelec, jeho i rukojmí našli mrtvé

Na rozlučkové oslavě v domově pro veterány v kalifornském Yountville zaútočil v pátek dopoledne střelec, který si vzal za rukojmí tři ženy. Později byl identifikován jako šestatřicetiletý Albert Wong. Spolu s rukojmími byl večer nalezen mrtvý. Motiv činu je zatím neznámý, napsala agentura AP.

V americkém domově pro veterány zaútočil střelec, jeho i rukojmí našli mrtvé

Wong byl jako někdejší příslušník námořní pěchoty zařazen do programu Pathway Home pro veterány, kteří trpí posttraumatickým syndromem. Do komplexu v Yountville docházel na terapii a jeho oběti byly zřejmě jejími vedoucími.

Střelec pronikl na rozlučkovou oslavu jednoho ze zaměstnanců domova. Ženy vzal podle policie jako rukojmí v pátek kolem 10:30 místního času (19:30 SEČ).

Policisté v domově pro veterány v Yountville

Foto: Ben Margot, ČTK/AP

Policejním vyjednávačům se následně nepodařilo se střelcem navázat kontakt. Mrtvá těla byla objevena kolem 18:00 místního času.

Fernando Juarez utěšuje svou sestru Flores, která v domově pracuje jako pečovatelka

Foto: Ben Margot, ČTK/AP

Jeden z obyvatel domova Rod Allen řekl stanici KPIX-TV, že útočník dovolil některým účastníkům oslavy odejít. Vypálit měl asi třicet ran.

Domov pro veterány v Yountville

Foto: Ben Margot, ČTK/AP

Zařízení v Yountville je největším domovem pro veterány ve Spojených státech. Žije v něm zhruba 1000 starých, nemocných či postižených vysloužilců z druhé světové války, války v Koreji a Vietnamu i dalších ozbrojených konfliktů, které USA v minulosti vedly.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků