Hlavní obsah
Letecký pohled na davy lidí, kteří se snaží překonat řeku na guatemalsko-mexiké hranicire patrols. Foto: Santiago Billy, ČTK/AP

USA vyšlou kvůli karavaně migrantů k hranici tisíce vojáků

Kvůli proudu migrantů ze středoamerických zemí, především z Hondurasu a Guatemaly, pošlou USA k hranici s Mexikem 5200 vojáků. Podle agentury Reuters to uvedlo americké ministerstvo obrany. Vyslání vojáků už dříve avizoval prezident Donald Trump, který pochod označil za invazi.

Letecký pohled na davy lidí, kteří se snaží překonat řeku na guatemalsko-mexiké hranicire patrols. Foto: Santiago Billy, ČTK/AP
USA vyšlou kvůli karavaně migrantů k hranici tisíce vojáků

"Mnoho členů gangů a velmi špatných lidí je součástí karavany, která míří k naší jižní hranici. Prosím, vraťte se zpět, do Spojených států nebudete bez absolvování zákonem stanoveného procesu vpuštěni," napsal  Trump na Twitteru. "Tohle je invaze do naší země a čeká na vás naše armáda!" dodal.

Televize Fox News oznámila, že vojáci vyslaní na hranici nebudou součástí bojových formací, ale podpůrných sborů, jako jsou ženisté, lékaři a zdravotníci či příslušníci leteckých jednotek. Podle informací Reuters ale někteří budou ozbrojeni.

Vedle vojenských posil chce na hranicích rozšířit svůj personál i pohraniční stráž. Letectvo plánuje, že přímo na pomezí letecky vysadí 400 pohraničníků, uvedla televize.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Migranti se na guatemalsko-mexické hranici střetli s vojáky

Video: Reuters

K hranicím USA v současnosti míří dvě karavany migrantů, v nichž jsou i celé rodiny prchající před chudobou a vysokou kriminalitou. Větší skupina čítá okolo 7000 lidí a nachází se v jihomexickém státě Oaxaca zhruba měsíc pěší cesty od hranice.

Lidé se vydali na pouť zhruba před dvěma týdny z Hondurasu. Ke zhruba dvěma tisícovkám se postupně přidávali další a další. Nejen z Hondurasu ale také ze sousední Guatemaly. Problémy mají už při vstupu do Mexika, většina z nich překonává hranici přes řeku Suchiate na západě země.

Lidé překonávají řeku Suchiate na guatemalsko-mexické hranici

Foto: Santiago Billy, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků