Hlavní obsah

USA představily nový bezpilotní vrtulník s kamerou o rozlišení 1,8 gigapixelu

Americká armáda ve čtvrtek představila nový bezpilotní vrtulník. Ve vzduchu vydrží bez přestání rekordně dlouhou dobu a jeho kamery s vysokým rozlišením zachytí z výšky více než šesti kilometrů dění na ploše 168 čtverečních kilometrů.

USA představily nový bezpilotní vrtulník s kamerou o rozlišení 1,8 gigapixelu

Armáda USA si od nového stroje A160T Hummingbird, vyvinutým Boeingem a dalšími firmami, slibuje „bezprecedentní monitorování dění v terénu“. Vrtulníky chce nasadit v Afghánistánu v květnu nebo červnu. „Tento vzdušný stroj bude nasazen až na rok,“ citovala BBC podplukovníka letectva Matthewa Munstera.

Hummingbird je dlouhý 10,6 metru, unese náklad o hmotnosti 1,1 tuny, dosáhne rychlosti až 265 kilometrů v hodině a dostoupí do výšky až 6,1 kilometru. Bez přestání vydrží ve vzduchu až 18,7 hodiny.

Jeho vrtule se mohou točit každá jinou rychlostí, což umožňuje větší adaptibilitu či snížení hlučnosti, ale i úsporu paliva. Jeho kamery s rozlišením 1,8 gigapixelu zachytí dění na ploše 168 kilometrů čtverečních. Armádní pracovníci na zemi mají možnost výběru z 65 nastavitelných pozorovacích úhlů.

Stroj je rovněž schopen do řídicího střediska posílat videozáznam v přímém přenosu, za sekundu nasnímá deset rámečků.

Hummingbird startuje kolmo do výšky a nepotřebuje tudíž žádnou větší přistávací plochu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků