Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Kevin Lamarque, Reuters

USA a Mexiko uzavřely dohodu o migraci, Trump ruší cla

Spojené státy neuvalí od pondělí clo na dovoz mexického zboží, protože USA a Mexiku se podařilo dosáhnout dohody o omezení příchodu středoamerických migrantů do USA přes mexickou hranici. Oznámil to na Twitteru americký prezident Donald Trump.

Americký prezident Donald Trump Foto: Kevin Lamarque, Reuters
USA a Mexiko uzavřely dohodu o migraci, Trump ruší cla

"Jsem rád, že vás mohu informovat, že Spojené státy americké dosáhly podepsané dohody s Mexikem," napsal Trump. Cla, která mají být zavedena Spojenými státy vůči Mexiku v pondělí, tak byla podle něj pozastavena.

Mexiko podle Trumpa slíbilo podniknout přísná opatření, která mají zastavit příliv migrantů přes Mexiko k jižní hranici USA. Detaily má zveřejnit brzy ministerstvo zahraničí.

Trump pohrozil, že pokud Mexiko nepřijme opatření na omezení migrace, bude se od pondělí na veškerý dovoz mexického zboží do USA vztahovat clo pět procent. Dohoda přichází po třech dnech jednání mezi zástupci obou zemí, upozornila agentura Reuters.

Recese pro Mexiko

Pohraniční stráž USA zadržela v květnu více než 132 000 lidí, kteří se snažili dostat do USA z Mexika. To byl nejvyšší měsíční počet od roku 2006. Trump označil obrovský příliv migrantů za invazi a pohrozil, že pokud Mexiko nezasáhne, může cla zvýšit až na 25 procent.

Mexiko již v rámci jednání slíbilo, že vyšle na hranici s Guatemalou 6000 příslušníků své národní gardy s cílem zastavit migranty mířící do USA. Zároveň však uvedlo, že chce vidět dlouhodobé řešení, které bude zahrnovat hospodářkou rozvojovou pomoc.

Podle některých analytiků by případná obchodní válka s USA mohla Mexiko uvrhnout do recese. Zasáhla by ale obě strany, na spotřebitele by dopadla zvýšením cen zboží. Před cly varovala například americká asociace dovozců čerstvých potravin, obavy z cel mají také americké automobilky, které mají továrny v Mexiku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků