Hlavní obsah
Demonstrant v Istabulu Foto: Umit Bektas, Reuters

Turecký důstojník požádal v USA o azyl

Turecký důstojník, zřejmě admirál, který sloužil ve Spojených státech v misi NATO, žádá o americký azyl poté, co ho turecká vláda nyní povolala zpět do vlasti. S odvoláním na americké představitele to v úterý večer uvedla agentura Reuters. Jedná se o první podobný případ od zmaření červencového pokusu o vojenský převrat v Turecku, po kterém turecká vláda provádí čistky v armádě.

Demonstrant v Istabulu Foto: Umit Bektas, Reuters
Turecký důstojník požádal v USA o azyl

Turecký důstojník působil v sídle jednoho velitelství NATO v Norfolku ve Virgínii, upřesnili Reuters dva američtí představitelé. Neuvedli jeho jméno ani hodnost.

Představitel turecké ambasády ve Washingtonu ale řekl, že červencového příkazu Turecka neuposlechl turecký admirál Mustafa Ugurlu. „Odevzdal na základně 22. července svůj průkaz a doklady a od té doby o něm nikdo neslyšel,” řekl Reuters zaměstnanec ambasády, který si přál zůstat v anonymitě.

Zvýšené napětí

Žádost o azyl může ještě zvýšit napětí mezi Spojenými státy a Tureckem, které je důležitým spojencem Washingtonu. Ankara již žádá Američany o vydání duchovního Fethullaha Gülena, který žije od roku 1999 v USA a kterého Turecko považuje za strůjce pokusu o puč z poloviny července.

Washington vydání islámského duchovního Gülena odmítá, dokud mu Ankara nepředloží důkazy o jeho zapojení do zosnování pokusu o puč. Gülen podíl na pokusu o převrat odmítl.

Po puči probíhají v Turecku rozsáhlé čistky proti údajné Fetullahistické teroristické organizaci (FETÖ) V jejím bylo na 80 000 lidí propuštěno nebo suspendováno, včetně tří tisíc soudců a prokurátorů. Přes 22 000 lidí bylo zadrženo, 16 000 z nich zůstává ve vazbě. [celá zpráva]

Čistky postihly především armádu, turecká základna, odkud vzlétala letadla pučistů, má být uzavřena, velení má nově podléhat ministerstvu obrany a v nejvyšší vojenské radě se sníží počet vojáků na úkor civilistů.  [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků