Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Joshua Roberts, Reuters

Trump zrušil Obamovo nařízení o transsexuálech a toaletách

Americký prezident Donald Trump ve středu zrušil spory vyvolávající dekret svého předchůdce Baracka Obamy, který umožňoval studentům se změněnou pohlavní identitou svobodnou volbu toalet. Nyní bude záležet na jednotlivých státech, jaký zvolí přístup k právům příslušníků sexuálních menšin.

Americký prezident Donald Trump Foto: Joshua Roberts, Reuters
Trump zrušil Obamovo nařízení o transsexuálech a toaletách

„Tento problém se nejlépe řeší na úrovni států a místních samospráv. Školy, obce a rodiny mohou nalézt – a v mnoha případech našly – řešení, které chrání všechny studenty,” komentovala nové prezidentské nařízení ministryně školství Betsy DeVosová.

Obamův dekret z loňského května školy na celém území Spojených států upozornil, že transsexuální školáci by měli navštěvovat záchodky nikoli podle své fyzické podoby, ale podle vnitřního pocitu příslušnosti k některému z pohlaví. Školám takovou praxi přímo nenařizoval, ale naznačoval, že na jejich stanovisku může záviset přísun peněz ze státní pokladny.

Tato hrozba nyní pominula. Trumpova administrativa vysvětluje nutnost změny mimo jiné tím, že Obamovo nařízení způsobovalo velké množství sporů a mohlo vést k ohrožení bezpečnosti studentek, k jejichž obtěžování mohli pravidlo zneužívat někteří studenti.

Spor o genderovou příslušnost veřejných záchodků, který v USA trvá už několik let, se loni na podzim stal i tématem prezidentské kampaně. Sám Trump přitom zprvu nebyl nijak proti ochraně práv LGTB a tvrdil, že lidé by měli chodit na takový záchod, „který jim přijde vhodnější”. Pod tlakem konzervativních republikánů však názor později změnil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků