Hlavní obsah
 

Trump zrušil mítink v Chicagu kvůli střetům mezi svými příznivci a odpůrci

Americký miliardář Donald Trump, který usiluje o to stát se republikánským kandidátem na prezidenta, musel v pátek na poslední chvíli zrušit předvolební mítink v Chicagu kvůli střetům mezi svými příznivci a odpůrci. Na místě musela zasahovat policie. Dva policisté byli zraněni, pět osob skončilo za mřížemi.

 
Trump zrušil mítink v Chicagu kvůli střetům mezi svými příznivci a odpůrci

Stovky demonstrantů se dostaly dovnitř sportovní haly místní univerzity, kde se měl konat mítink. Zaplnili tam nejméně pět sektorů. V aréně se demonstranti střetli s Trumpovými příznivci, což přimělo bezpečnostní pracovníky, aby do sporu zasáhli. Přivolána byla také policie, která několik osob zatkla.

Ochranka vykazuje protestující z Trumpova mítinku

Foto: ČTK/AP

Trump se nakonec rozhodl z „bezpečnostních důvodů” akci odvolat a odložit na později.

„Pan Trump právě přijel do Chicaga a po setkání s ochránci zákona se kvůli bezpečnosti desítek tisíc lidí shromážděných v aréně i před ní rozhodl setkání posunout na jiný termín,” stálo v prohlášení vedení Trumpovy kampaně.

I poté, co bylo ohlášeno odložení mítinku, docházelo v aréně k pěstním soubojům. Při zásahu byli zraněni dva policisté, pět lidí bylo zatčeno.

Odpůrci Trumpa křičí v chicagské aréně.

Foto: Charles Rex Arbogast, ČTK/AP

Mezi demonstranty bylo hodně Afroameričanů a hispánců. „Protestuji, protože jsem černá a Mexičanka a nejsem si jista, kam mě chce deportovat,” řekla 25letá Maria Hernandezová, která se obává protimigrační politiky Trumpa, a pronikla do arény převlečená za tanečnici podporující Trumpovu kampaň. „Potýkám se denně v Chicagu s rasismem a mám toho dost.” Ještě dodala, že je šťastná, že se mítink neuskutečnil: „Nikdy jsem nebyla více hrdá na své město.”

Časté incidenty

Incidenty na Trumpových shromážděních jsou poměrně časté. Podnikatel, který chce být americkým prezidentem, vyvolává ostré reakce svými kontroverzními názory.

Příslušníci chicagské policie vyklízejí arénu

Foto: Charles Rex Arbogast, ČTK/AP

V primárkách, ze kterých vzejde kandidát republikánů do podzimních prezidentských voleb, se mu však daří a má před svými konkurenty značný náskok. Ti se ho proto snaží za každou cenu zastavit a předvolební diskuse jsou velmi ostré. [celá zpráva]

Trumpa zkritizovali jeho konkurenti i kvůli střetům v Chicagu. Podle Marka Rubia, který je na pokraji porážky, je to důsledek jeho proslovů: „Nechtěl bych říci, že je Trump odpovědný za večerní události, ale na jiných mítincích v minulosti použil docela hrubý jazyk, když řekl, že ve starých dobrých dnech bychom ty lidi zbili, takže nese určitou odpovědnost za obecnou náladu.”

Chicagská policie střeží arénu po zrušení Trumpova mítinku

Foto: Charles Rex Arbogast, ČTK/AP

Rubio však současně nechtěl taky situaci přeceňovat: „To je Chicago, protesty tu jsou průmysl. Jen z pohledu na tyto obrázky je zcela jasné, že to bylo organizované skupinami, které chtěly mítink narušit. Chicago je centrem těchto aktivit.”

Trump později v televizi Fox News popřel, že nenávist a rozkol sám vyvolává. „Zastupuji velkou skupinu lidí, kteří v sobě chovají mnoho zloby. Velká zloba je na obou stranách," prohlásil. Zrušení shromáždění označil za "velmi dobrou a inteligentní věc".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků