Hlavní obsah
Prezident Donald Trump Foto: Alex Brandon, ČTK/AP

Trump zmrazil venezuelské vládě aktiva ve Spojených státech

Americký prezident Donald Trump podepsal příkaz, kterým nařídil úplně zmrazit aktiva venezuelské vlády v jurisdikci Spojených států. Tento krok má zvýšit dále tlak na režim prezidenta Nicoláse Madura.

Prezident Donald Trump Foto: Alex Brandon, ČTK/AP
Trump zmrazil venezuelské vládě aktiva ve Spojených státech

„Aktiva jsou zablokována a nelze je převádět, použít ke splácení, vyvézt, vrátit či jinak s nimi manipulovat,“ uvádí dokument. Zakázány jsou rovněž veškeré transakce s venezuelskými úřady.

„Rozhodl jsem, že je nezbytné zablokovat majetek venezuelské vlády z důvodu pokračující usurpace moci nelegitimním režimem Nicoláse Madura,“ vysvětlil Trump v dopise zaslaném demokratické předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Podle informací listu The Wall Street Journal má jít o první krok k úplné ekonomické blokádě Caracasu, což by Venezuelu zařadilo po bok zemí, jako je Severní Korea, Írán, Sýrie a Kuba. Trump dal minulý týden najevo, že zvažuje embargo či úplnou izolaci Venezuely.

Spojené státy minulý měsíc vyhlásily sankce proti deseti lidem a třinácti společnostem, které se podle přesvědčení americké administrativy podílejí na korupci a machinacích kolem distribuce potravin ve Venezuele. Výtěžek z podvodů podle amerického ministerstva financí směřuje na účty prezidenta Nicoláse Madura a členů jeho rodiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků